Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

 

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

VII Konkurs Wiedzy Historycznej

W dniu 16 grudnia br. odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1 VII Konkurs Wiedzy Historycznej o Mieście Kole. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska w Kole. Reprezentowany był również Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Urząd Miejski w Kole. Uczniów klasyfikowano w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów.

Więcej…

Nowa sygnatura kolskiej fabryki

Kolski kolekcjoner Pan Piotr Śniegocki zwrócił uwagę na nieopublikowany dotychczas znak kolskiej wytwórni, który odkrył na potłuczonych fragmentach naczyń znajdujących się wokół willi Czesława Freudenreicha. Po kwerendzie muzealnej okazało się, że kolskie muzeum posiada obiekty o takiej samej sygnaturze, jedynie w jednym przypadku bez kropki obok litery „F”. Wydaje się, biorąc pod uwagę, że jeden obiekt wydatowany jest na 1909 rok, iż omawianą sygnaturę należy odnieść do okresu kiedy fabryką kierowali wspólnie synowie Augusta: Czesław i Stefan. Chodzi tu o lata 1904 do ok. 1914 roku. Później kiedy fabrykę objął samodzielnie Czesław, wprowadził już powszechnie, nieco zmienione, oznaczenie wykorzystujące trójkąt z literą ”F”.

Sygnatura

Wielkie ssaki już w muzeum - otwarcie wystawy

W dniu 21 października 2011 r., w kolskim muzeum, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej: "Wielkie ssaki epoki lodowcowej", która to ekspozycja pochodzi ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

Więcej…

Nowa wystawa

Ssaki epoki lodowcowej

Wycieczka w przeszłość

W tym roku już po raz siedemnasty na terenie Muzeum Archeologicznego i zrekonstruowanej osady w Biskupinie odbył się festyn archeologiczny. Tym razem motywem przewodnim były dzieje starożytnej Grecji – kolebki europejskiej kultury. W dniu 17 września do Biskupina wybrała się grupa dzieci z Kółka Muzealnego działającego przy Muzeum Technik Ceramicznych, aby wziąć udział w tej niezwykle ciekawej imprezie. Opiekunem Kółka jest Pan Bartłomiej Grzanka. Już po przyjeździe na miejsce można było się przekonać, jak wielką popularnością cieszą się takie wydarzenia: parking przy muzeum był wypełniony po brzegi samochodami i autokarami, zaś ku wejściu kierowała się prawdziwa rzeka turystów.  Program imprezy był niezwykle bogaty, zaraz po przekroczeniu bramy można było obejrzeć kramy rzemieślników wytwarzających dawną broń, odzież czy naczynia według średniowiecznych wzorów. Przechodząc od kramu do kramu można było skompletować strój np. wojownika.

 

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.