Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Spotkanie opłatkowe Kółka muzealnego

W dniu 20 grudnia 2011 r. odbyło się w muzeum spotkanie opłatkowe Kółka muzealnego. Oprócz podopiecznych w spotkaniu wzięli udział: opiekun kółka Pan Bartłomiej Grzanka oraz dyrektor Krzysztof Witkowski. Dzieci przygotowały małą niespodziankę przynosząc ze sobą potrawy wigilijne. W miłej i serdecznej atmosferze wszyscy złożyli sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

Więcej…

VII Konkurs Wiedzy Historycznej

W dniu 16 grudnia br. odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1 VII Konkurs Wiedzy Historycznej o Mieście Kole. W konkursie brali udział uczniowie ze szkół podstawowych oraz gimnazjów, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska w Kole. Reprezentowany był również Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz Urząd Miejski w Kole. Uczniów klasyfikowano w dwóch kategoriach: szkół podstawowych i gimnazjów.

Więcej…

Nowa sygnatura kolskiej fabryki

Kolski kolekcjoner Pan Piotr Śniegocki zwrócił uwagę na nieopublikowany dotychczas znak kolskiej wytwórni, który odkrył na potłuczonych fragmentach naczyń znajdujących się wokół willi Czesława Freudenreicha. Po kwerendzie muzealnej okazało się, że kolskie muzeum posiada obiekty o takiej samej sygnaturze, jedynie w jednym przypadku bez kropki obok litery „F”. Wydaje się, biorąc pod uwagę, że jeden obiekt wydatowany jest na 1909 rok, iż omawianą sygnaturę należy odnieść do okresu kiedy fabryką kierowali wspólnie synowie Augusta: Czesław i Stefan. Chodzi tu o lata 1904 do ok. 1914 roku. Później kiedy fabrykę objął samodzielnie Czesław, wprowadził już powszechnie, nieco zmienione, oznaczenie wykorzystujące trójkąt z literą ”F”.

Sygnatura

Wielkie ssaki już w muzeum - otwarcie wystawy

W dniu 21 października 2011 r., w kolskim muzeum, odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej: "Wielkie ssaki epoki lodowcowej", która to ekspozycja pochodzi ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.

Więcej…

Nowa wystawa

Ssaki epoki lodowcowej

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.