Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Magiczny Lechistan - wystawa malarstwa Dariusza Kalety

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 24 stycznia - wtorek - o godzinie 16:00 w siedzibie Muzeum.

"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów autorstwa Dariusza Kalety, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych. Więcej...

Wystawie towarzyszy ekspozycja militariów z kolekcji Pana Adama Urbaniaka.

Wystawa jest czynna do 25 marca 2023 r.

Plakat wystawy Magiczny Lechistan

Wesołych, zdrowych Świąt i szczęśliwego nowego roku!

Życzenia Świąteczne -  Boże Narodzenie 2022 - WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2023 ROKU ŻYCZĄ DYREKTOR I PRACOWNICY MUZEUM TECHNIK CERAMICZNYCH W KOLE

Burmistrzowie miasta Koła w okresie międzywojennym

Dzieje miasta związane są z osobami je zamieszkującymi.

Czasami związani są oni z miastem od chwili urodzenia, czasami to los sprowadza ich w dane miejsce, część tych osób pozostawia ślad w historii danego miejsca poprzez swoje działania. Tak, też było w przypadku 5 osób - Władysława Klimaszewskiego, Michała  Ostrowskiego, Władysława Krzyckiego, Stefana Grabowskiego i Michała Beksiaka, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili funkcję Burmistrza i wpływali na miasto oraz jego mieszkańców.

Do 10 listopada można obejrzeć w naszej siedzibie wystawę prezentujące ich sylwetki oraz artykuły i zdjęcia. Wystawa stanowi część projektu jaki w tym roku realizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą. W ramach projektu powstała publikacja pod takim samym tytułem jak wystawa oraz strona internetowa kolscybohaterowie.pl, a w przestrzeni miasta w miejscach związanych z bohaterami wystawy umieszczone zostały tabliczki.

Zadanie publiczne o tytule: Burmistrzowie miasta Koła w okresie międzywojennym współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Nowa wystawa w naszej siedzibie.

Wystawa przygotowana specjalnie na rocznicę lokacji dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego prezentująca odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięciem kierowali dr Tomasz Olszacki i prof. Artur Różański. Prace wspomagał wiceprzewodniczący rady kolskiego muzeum Piotr Śniegocki. Badania finansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Więcej

START - wystawa poświęcona wybitnym polskim sportowcom

START

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Start” prezentującej wspaniałych polskich sportowców ostatnich stu lat. Ekspozycja pomyślana została jako materiał popularnonaukowy opowiadający o ciekawych faktach i wybitnych postaciach związanych z historią polskiego sportu. Przybliża sylwetki wybitnych polskich olimpijczyków, paraolimpijczyków i trenerów, którzy dostarczali nam licznych wzruszeń i powodów do dumy. Przedstawia m.in. dyskobolkę Halinę Konopacką, biegacza Janusza Kusocińskiego, szybkobiegaczkę Irenę Szewińską, kolarza Ryszarda Szurkowskiego, trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej Kazimierza Górskiego, skoczków narciarskich Adama Małysza i Kamila Stocha, pływaczkę Otylię Jędrzejczak, kulomiota Tomasza Majewskiego oraz młociarkę Anitę Włodarczyk. Wśród zaprezentowanych na wystawie 33 wybitnych postaci z olimpijskiej historii sportu, które wpisały się na stałe w serca polskich kibiców możemy również poznać Honorową Obywatelkę Miasta Koła Marię Kwaśniewską – Maleszewską, medalistkę olimpijską w rzucie oszczepem.

Wystawie towarzyszy także ekspozycja medali i nagród sportowych. Dzięki niej możemy w symboliczny sposób poczuć emocje towarzyszące wydarzeniom sportowym oraz uczcić naszych reprezentantów, którym zawdzięczamy wiele uniesień i powodów do dumy.

Wystawa jest czynna w siedzibie muzeum w Kole przy ul. Kajki 44 do 15 kwietnia.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.