Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Szlak Kolskich Zabytków

 

Szlakiem kolskich zabytków - mapka

Dla tych co lubią spacery. Pobierz, wydrukuj / miej w telefonie mapkę z naszej strony i poznaj kolskie zabytki.

Mapka

W kuchni mojej babci - nowa wystawa w siedzibie muzeum

W kuchni mojej babci - wystawa przedmiotów codziennego użytku wyprodukowanych w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 -1962 w Muzeum Technik Ceramicznych od 9 lipca do 1 września 2018 r.

W wakacje zapraszamy do kuchni naszych babć. Od poniedziałku 9 lipca w siedzibie muzeum przy ul. Kajki 44 można zobaczyć ekspozycję zaaranżowaną przez Piotra Śniegockiego, która nosi tytuł - "W kuchni mojej babci". Wystawa ta prezentuje przedmioty codziennego użytku wyprodukowane w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 - 1962. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w środę 11 lipca o godz. 14. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września.

Więcej…

Lato w Muzeum - półkolonie letnie

Lato w Muzeum

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza dzieci uczęszczające do szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło do udziału w letnich półkoloniach organizowanych przez muzeum w dniach od 25 do 28 czerwca.

 

Więcej…

Życzenia Wielkanocne

W POLSKIM RADIO O CZESŁAWIE FREUDENREICHU

CZESŁAW FREUDENREICH (1873 - 1939) - przemysłowiec,  radny miejski, działacz niepodległościowy  oraz  animator życia kulturalnego i oświatowego w Kole.

„Być zawsze wiernym ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie” -€“ tym przesłaniem zawsze kierował się Czesław Freudenreich, ostatni przedwojenny właściciel fabryki fajansu w Kole. Pochodził z rodziny katolików z Austrii, która osiedliła się w Kole na początku XIX wieku.  Był m.in. współzałożycielem, w 1902 roku, i pierwszym prezesem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”.

Na zdjęciu ze zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole widzimy Czesława Freudenreicha (pośrodku w kapeluszu) na czele Milicji Obywatelskiej Powiatu Kolskiego podczas odzyskiwania niepodległości w listopadzie 1918 r.

Program Pierwszy Polskiego Radia nadał audycję redaktor Doroty Truszczak - "Ludzie Niepodległości" prezentującą portrety osób, którym zawdzięczamy odzyskanie niepodległości przed stu laty, poświęconą Czesławowi Freudenreichowi. Opowiedział o nim dyrektor naszego muzeum Tomasz Nuszkiewicz. Audycje można odsłuchać na stronie Polskiego Radia.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o Kolaninie - Człowieku Niepodległości - Czesławie Freudenreichu.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.