"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

KOLSKIE DROGI DO NIEPODLEGŁEJ

Z okazji Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości w naszym muzeum można obejrzeć wystawę "Kolskie drogi do Niepodległej" składającą się z ekspozycji kolekcjonerów Piotra Śniegockiego i Janusza Jaworskiego, zbiorów własnych muzeum oraz wystawy - "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich". Wystawa odbywa się w ramach projektu "Zagrajmy jak w 1918" i została dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Więcej…

Zagrajmy jak w 1918

W ramach tegorocznych obchodów święta niepodległości wśród imprez towarzyszących jest i nasze wydarzenie - wystawa okolicznościowa - Kolskie Drogi do Niepodległości. Już jutro zapraszamy do naszej siedziby na wernisaż wystawy o godz. 14.00, a pote, do Biblioteki na Spotkanie historyczne o godz. 16.30

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".

"MAMY NIEPODLEGŁĄ!" Z NASZYM MUZEUM

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości oraz trwającego Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza do udziału w akcji społecznej "Mamy Niepodległą!". Polega ona na radosnym świętowaniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Więcej…

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE DLA SZKÓŁ

W naszym muzeum trwa ekspozycja "Wypędzeni 1939..." przygotowana przez Związek Miast Polskich we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Upamiętnia deportacje i wysiedlenia obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy, które również objęły wiele gospodarstw i całych miejscowości z terenu powiatu kolskiego. Projekt realizowany przez muzeum wraz z wystawą zawiera także działania edukacyjne m. in. lekcje oraz warsztaty skierowane do młodzieży prowadzone przez naszą placówkę. W ich ramach ostatnio również przekazano szkołom  otrzymane od kuratora wystawy dr. Jacka Kubiaka  materiały multimedialne - "Warthegau. Jasnowłosa prowincja", wspierające samodzielne pogłębianie wiedzy o realiach okupacji niemieckiej na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz samych wysiedleniach.

Deportacje z ziem wcielonych do III Rzeszy, m. in. z Kraju Warty, rozpoczęte jesienią 1939 r., to bowiem zapomniany rozdział historii niemieckiej okupacji. Mało kto wie także, że były one również oprócz agresji ZSRR z 17 września 1939 r. efektem współpracy Berlina i Moskwy. Bez ścisłego, sojuszniczego współdziałania Niemiec i ZSRR deportacje obywateli polskich i napływ Niemców ze Wschodu m.in. Niemców bałtyckich, wołyńskich i z Besarabii nie mógłby się w ogóle odbyć. Pakt Hitler - Stalin był przyczyną zdarzeń prowadzących do tragedii setek tysięcy deportowanych obywateli polskich. Wysiedlenia dotknęły około półtora miliona mieszkańców tzw. Kraju Warty i wraz z masowymi egzekucjami były pierwszym ogniwem zbrodni niemieckich w Polsce, które znalazły potem swą kulminację w obozach zagłady. Zważywszy na skalę i znaczenie tych wypędzeń, nie zapisały się one należycie w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej, w której centralne miejsce zajmuje Zagłada Żydów, konspiracja i okupacja w Generalnym Gubernatorstwie oraz hekatomba Kresów wschodnich. Chcemy, by historia tych wysiedleń była obecna w świadomości dzisiejszych Polaków. Dlatego oprócz kilkuset fotografii i dokumentów na wielkoformatowych planszach samej wystawy, kolskie muzeum oferuje również projekcje filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dyskusyjne. Natomiast wśród seniorów szukamy świadków historii oraz dokumentów i zdjęć pozwalających na uzupełnienie ekspozycji o prezentację historii wysiedleń na Ziemi Kolskiej.

W naszym muzeum trwa ekspozycja "Wypędzeni 1939..." przygotowana przez Związek Miast Polskich we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Upamiętnia deportacje i wysiedlenia obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy, które również objęły wiele gospodarstw i całych miejscowości z terenu powiatu kolskiego. Projekt realizowany przez muzeum wraz z wystawą zawiera także działania edukacyjne m. in. lekcje oraz warsztaty skierowane do młodzieży prowadzone przez naszą placówkę. W ich ramach ostatnio również przekazano szkołom  otrzymane od kuratora wystawy dr. Jacka Kubiaka  materiały multimedialne - "Warthegau. Jasnowłosa prowincja", wspierające samodzielne pogłębianie wiedzy o realiach okupacji niemieckiej na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz samych wysiedleniach.
Deportacje z ziem wcielonych do III Rzeszy, m. in. z Kraju Warty, rozpoczęte jesienią 1939 r., to bowiem zapomniany rozdział historii niemieckiej okupacji. Mało kto wie także, że były one również oprócz agresji ZSRR z 17 września 1939 r. efektem współpracy Berlina i Moskwy. Bez ścisłego, sojuszniczego współdziałania Niemiec i ZSRR deportacje obywateli polskich i napływ Niemców ze Wschodu m.in. Niemców bałtyckich, wołyńskich i z Besarabii nie mógłby się w ogóle odbyć. Pakt Hitler - Stalin był przyczyną zdarzeń prowadzących do tragedii setek tysięcy deportowanych obywateli polskich. Wysiedlenia dotknęły około półtora miliona mieszkańców tzw. Kraju Warty i wraz z masowymi egzekucjami były pierwszym ogniwem zbrodni niemieckich w Polsce, które znalazły potem swą kulminację w obozach zagłady. Zważywszy na skalę i znaczenie tych wypędzeń, nie zapisały się one należycie w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej, w której centralne miejsce zajmuje Zagłada Żydów, konspiracja i okupacja w Generalnym Gubernatorstwie oraz hekatomba Kresów wschodnich. Chcemy, by historia tych wysiedleń była obecna w świadomości dzisiejszych Polaków. Dlatego oprócz kilkuset fotografii i dokumentów na wielkoformatowych planszach samej wystawy, kolskie muzeum oferuje również projekcje filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dyskusyjne. Natomiast wśród seniorów szukamy świadków historii oraz dokumentów i zdjęć pozwalających na uzupełnienie ekspozycji o prezentację historii wysiedleń na Ziemi Kolskiej.

Wypędzeni 1939...

 

Wystawa przybliżająca temat deportacji ludności polskiej w okresie II wojny światowej już do obejrzenia w naszym Muzeum.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2023

Template by Joomla Themes & Copywriter.