Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

Zagrajmy jak w 1918

W ramach tegorocznych obchodów święta niepodległości wśród imprez towarzyszących jest i nasze wydarzenie - wystawa okolicznościowa - Kolskie Drogi do Niepodległości. Już jutro zapraszamy do naszej siedziby na wernisaż wystawy o godz. 14.00, a pote, do Biblioteki na Spotkanie historyczne o godz. 16.30

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa".

"MAMY NIEPODLEGŁĄ!" Z NASZYM MUZEUM

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości oraz trwającego Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza do udziału w akcji społecznej "Mamy Niepodległą!". Polega ona na radosnym świętowaniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Więcej…

MATERIAŁY MULTIMEDIALNE DLA SZKÓŁ

W naszym muzeum trwa ekspozycja "Wypędzeni 1939..." przygotowana przez Związek Miast Polskich we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Upamiętnia deportacje i wysiedlenia obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy, które również objęły wiele gospodarstw i całych miejscowości z terenu powiatu kolskiego. Projekt realizowany przez muzeum wraz z wystawą zawiera także działania edukacyjne m. in. lekcje oraz warsztaty skierowane do młodzieży prowadzone przez naszą placówkę. W ich ramach ostatnio również przekazano szkołom  otrzymane od kuratora wystawy dr. Jacka Kubiaka  materiały multimedialne - "Warthegau. Jasnowłosa prowincja", wspierające samodzielne pogłębianie wiedzy o realiach okupacji niemieckiej na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz samych wysiedleniach.

Deportacje z ziem wcielonych do III Rzeszy, m. in. z Kraju Warty, rozpoczęte jesienią 1939 r., to bowiem zapomniany rozdział historii niemieckiej okupacji. Mało kto wie także, że były one również oprócz agresji ZSRR z 17 września 1939 r. efektem współpracy Berlina i Moskwy. Bez ścisłego, sojuszniczego współdziałania Niemiec i ZSRR deportacje obywateli polskich i napływ Niemców ze Wschodu m.in. Niemców bałtyckich, wołyńskich i z Besarabii nie mógłby się w ogóle odbyć. Pakt Hitler - Stalin był przyczyną zdarzeń prowadzących do tragedii setek tysięcy deportowanych obywateli polskich. Wysiedlenia dotknęły około półtora miliona mieszkańców tzw. Kraju Warty i wraz z masowymi egzekucjami były pierwszym ogniwem zbrodni niemieckich w Polsce, które znalazły potem swą kulminację w obozach zagłady. Zważywszy na skalę i znaczenie tych wypędzeń, nie zapisały się one należycie w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej, w której centralne miejsce zajmuje Zagłada Żydów, konspiracja i okupacja w Generalnym Gubernatorstwie oraz hekatomba Kresów wschodnich. Chcemy, by historia tych wysiedleń była obecna w świadomości dzisiejszych Polaków. Dlatego oprócz kilkuset fotografii i dokumentów na wielkoformatowych planszach samej wystawy, kolskie muzeum oferuje również projekcje filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dyskusyjne. Natomiast wśród seniorów szukamy świadków historii oraz dokumentów i zdjęć pozwalających na uzupełnienie ekspozycji o prezentację historii wysiedleń na Ziemi Kolskiej.

W naszym muzeum trwa ekspozycja "Wypędzeni 1939..." przygotowana przez Związek Miast Polskich we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości. Upamiętnia deportacje i wysiedlenia obywateli polskich z ziem wcielonych do III Rzeszy, które również objęły wiele gospodarstw i całych miejscowości z terenu powiatu kolskiego. Projekt realizowany przez muzeum wraz z wystawą zawiera także działania edukacyjne m. in. lekcje oraz warsztaty skierowane do młodzieży prowadzone przez naszą placówkę. W ich ramach ostatnio również przekazano szkołom  otrzymane od kuratora wystawy dr. Jacka Kubiaka  materiały multimedialne - "Warthegau. Jasnowłosa prowincja", wspierające samodzielne pogłębianie wiedzy o realiach okupacji niemieckiej na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz samych wysiedleniach.
Deportacje z ziem wcielonych do III Rzeszy, m. in. z Kraju Warty, rozpoczęte jesienią 1939 r., to bowiem zapomniany rozdział historii niemieckiej okupacji. Mało kto wie także, że były one również oprócz agresji ZSRR z 17 września 1939 r. efektem współpracy Berlina i Moskwy. Bez ścisłego, sojuszniczego współdziałania Niemiec i ZSRR deportacje obywateli polskich i napływ Niemców ze Wschodu m.in. Niemców bałtyckich, wołyńskich i z Besarabii nie mógłby się w ogóle odbyć. Pakt Hitler - Stalin był przyczyną zdarzeń prowadzących do tragedii setek tysięcy deportowanych obywateli polskich. Wysiedlenia dotknęły około półtora miliona mieszkańców tzw. Kraju Warty i wraz z masowymi egzekucjami były pierwszym ogniwem zbrodni niemieckich w Polsce, które znalazły potem swą kulminację w obozach zagłady. Zważywszy na skalę i znaczenie tych wypędzeń, nie zapisały się one należycie w zbiorowej pamięci o II wojnie światowej, w której centralne miejsce zajmuje Zagłada Żydów, konspiracja i okupacja w Generalnym Gubernatorstwie oraz hekatomba Kresów wschodnich. Chcemy, by historia tych wysiedleń była obecna w świadomości dzisiejszych Polaków. Dlatego oprócz kilkuset fotografii i dokumentów na wielkoformatowych planszach samej wystawy, kolskie muzeum oferuje również projekcje filmowe, warsztaty dla młodzieży, spotkania dyskusyjne. Natomiast wśród seniorów szukamy świadków historii oraz dokumentów i zdjęć pozwalających na uzupełnienie ekspozycji o prezentację historii wysiedleń na Ziemi Kolskiej.

Wypędzeni 1939...

 

Wystawa przybliżająca temat deportacji ludności polskiej w okresie II wojny światowej już do obejrzenia w naszym Muzeum.

Więcej…

PÓŁKOLONIE „LATO W MUZEUM”

Jak co roku nasze muzeum stworzyło odpoczywającym w czasie wakacji dzieciom możliwość nabycia nowych umiejętności, poznania nieznanych miejsc, poszerzenia wiedzy o lokalnych tradycjach i swej małej ojczyźnie oraz zapoznania z zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku. Bezpłatne półkolonie „Lato w muzeum” upłynęły w atmosferze zabawy z nowymi przyjaciółmi idącej w parze z edukacją.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.