Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:

TADEUSZ KOŚCIUSZKO. W KRĘGU TRADYCJI LUDOWEJ I NARODOWEJ

Inspiracją do jej powstania jest dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i obchodzony Rok Tadeusza Kościuszki. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach oraz kolskiego kolekcjonera Pana Piotra Śniegockiego i składa się zarówno z plansz tekstowo-ilustracyjnych, jak i licznych eksponatów.

Plansze w sposób szczegółowy opisują postać Tadeusza Kościuszki, jego życiorys, osiągnięcia wojskowe. Nie zabrakło także informacji o przebiegu Insurekcji Kościuszkowskiej i okolicznościach ogłoszenia tzw. Uniwersału Połanieckiego, który nie odmienił całkowicie niedoli chłopskiej, ale był początkiem gruntownych reform w dziedzinie stosunków wiejskich i społecznych. Swoje miejsce na planszach ma także Bitwa pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. - najsłynniejsza bitwa Insurekcji Kościuszkowskiej, w której wojska dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę pokonały wojska rosyjskie Aleksandra Tormasowa. Znaczny wkład w zwycięstwo wnieśli kosynierzy krakowscy (w tym Bartosz Głowacki), dokonując śmiałego szturmu na armaty sił rosyjskich - i to właśnie ich bohaterstwu poświęcone są dwie plansze. Ciekawostką wystawy są plansze ukazujące tradycję racławicką i legendę Tadeusza Kościuszki w późniejszej historii Polski. Swoje miejsce mają na przykład banknoty i ozdobne telegramy z wizerunkiem Kościuszki - jako jedna z form upamiętnienia Naczelnika, czy fotografie ukazujące budowę Kopców Kościuszki. Ciekawostką jest druk ulotny z odezwą Tadeusza Kościuszki w sprawie chłopów z 1794 r. Na ekspozycji nie zabrakło eksponatów w postaci rycin, pamiątkowych medali, grafik i medalionów z podobizną Kościuszki. Znajdują się tu także okolicznościowe telegramy, pocztówki, medaliki pamiątkowe i kilka numizmatów. Ściany wzbogacone są o rysunki, a  centralne miejsce zajmuje obrazy "Bitwa pod Racławicami" Jana Styki i Jana Matejki.


wystawa czasowa | czas trwania: 10 kwietnia 2017 - 10 maja 2017

wystawa z kolekcji:

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie

Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach

Piotra Śniegockiego - kolskiego kolekcjonera

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.