TADEUSZ KOŚCIUSZKO. W KRĘGU TRADYCJI LUDOWEJ I NARODOWEJ

Inspiracją do jej powstania jest dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki i obchodzony Rok Tadeusza Kościuszki. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum im. Jerzego Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach oraz kolskiego kolekcjonera Pana Piotra Śniegockiego i składa się zarówno z plansz tekstowo-ilustracyjnych, jak i licznych eksponatów.

Plansze w sposób szczegółowy opisują postać Tadeusza Kościuszki, jego życiorys, osiągnięcia wojskowe. Nie zabrakło także informacji o przebiegu Insurekcji Kościuszkowskiej i okolicznościach ogłoszenia tzw. Uniwersału Połanieckiego, który nie odmienił całkowicie niedoli chłopskiej, ale był początkiem gruntownych reform w dziedzinie stosunków wiejskich i społecznych. Swoje miejsce na planszach ma także Bitwa pod Racławicami z 4 kwietnia 1794 r. - najsłynniejsza bitwa Insurekcji Kościuszkowskiej, w której wojska dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę pokonały wojska rosyjskie Aleksandra Tormasowa. Znaczny wkład w zwycięstwo wnieśli kosynierzy krakowscy (w tym Bartosz Głowacki), dokonując śmiałego szturmu na armaty sił rosyjskich - i to właśnie ich bohaterstwu poświęcone są dwie plansze. Ciekawostką wystawy są plansze ukazujące tradycję racławicką i legendę Tadeusza Kościuszki w późniejszej historii Polski. Swoje miejsce mają na przykład banknoty i ozdobne telegramy z wizerunkiem Kościuszki - jako jedna z form upamiętnienia Naczelnika, czy fotografie ukazujące budowę Kopców Kościuszki. Ciekawostką jest druk ulotny z odezwą Tadeusza Kościuszki w sprawie chłopów z 1794 r. Na ekspozycji nie zabrakło eksponatów w postaci rycin, pamiątkowych medali, grafik i medalionów z podobizną Kościuszki. Znajdują się tu także okolicznościowe telegramy, pocztówki, medaliki pamiątkowe i kilka numizmatów. Ściany wzbogacone są o rysunki, a  centralne miejsce zajmuje obrazy "Bitwa pod Racławicami" Jana Styki i Jana Matejki.

wystawa czasowa | czas trwania: 10 kwietnia 2017 - 10 maja 2017

wystawa z kolekcji: