Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
.Dwór Krzykosy w fotografii Zygmunta Grudzińskiego.

Dwór Krzykosy w fotografii Zygmunta Grudzińskiego

Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej...

Więcej...

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

Wesołych, zdrowych Świąt i szczęśliwego nowego roku!

Życzenia Świąteczne -  Boże Narodzenie 2022 - WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2023 ROKU ŻYCZĄ DYREKTOR I PRACOWNICY MUZEUM TECHNIK CERAMICZNYCH W KOLE

Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej. Ze zbiorów ks. Pawła Śmigla

Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej. Ze zbiorów ks. Pawła Śmigla

Z końcem XVI stulecia anonimowy autor skreślił te słowa:

"A gdy Go już na owo miejsce wprowadzili,
tamże Go na kamieniu onym posadzili.
Siedział, podjąwszy rękę, na on krzyż patrzając,
który mu zgotowali, a łzy wylewając."

Chrystus Frasobliwy należy do najcenniejszych osiągnięć polskiej plastyki ludowej. Samotny, cierpiący i zamyślony wyniszczony Chrystus, w sposób wyjątkowy, na stałe, wrósł w tradycję polskiej sztuki i zakorzenił się w rodzimym krajobrazie, stając się, tym samym, symbolem polskiej religijności. Ma także swoje miejsce w tekstach modlitw i w poezji ludowej, w legendach i przysłowiach.

Więcej…

Nowa wystawa w naszej siedzibie.

Wystawa przygotowana specjalnie na rocznicę lokacji dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego prezentująca odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięciem kierowali dr Tomasz Olszacki i prof. Artur Różański. Prace wspomagał wiceprzewodniczący rady kolskiego muzeum Piotr Śniegocki. Badania finansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Więcej

Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919 – 1939

Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919 – 1939

Znany jako patriota, działacz społeczny, kulturalny i sportowy, człowiek oddany miastu i jego mieszkańcom. Jego pasje i zaangażowanie podzielała córka. 10 listopada minęła 80. rocznica zamordowania przez hitlerowców Czesława i Krystyny Freudenreichów. W hołdzie dla nich Muzeum Technik Ceramicznych przygotowało wystawę "Fajans kolski w dwudziestoleciu 1919 - 1939".

Krystyna i Czesław Freudenreich

Mottem ekspozycji są słowa Czesława Freudenreicha - "być zawsze wiernym ojczyźnie i służyć jej, gdyby nawet miało kosztować to własne życie".

Najważniejsza w ich życiu była Fabryka Fajansu i Majoliki. Ojciec przejął ją jako wnuk założyciela Józefa Freudenreicha. Rozwinął, wprowadził nowe wzory i asortymenty. Córka pomagała w jej prowadzeniu, a z informacji prasowych wynika, że tuż przed wojną przejęła zarządzanie rodzinną firmą.

Więcej…

Ceramika spod znaku pingwina

Ceramika spod znaku pingwina

Piotr Śniegocki i Muzeum Technik Ceramicznych zapraszają na wystawę "Ceramika spod znaku pingwina"

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.