Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
.Dwór Krzykosy w fotografii Zygmunta Grudzińskiego.

Dwór Krzykosy w fotografii Zygmunta Grudzińskiego

Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej...

Więcej...

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

O DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI

W kolskiej farze od najbliższej niedzieli 29 kwietnia do czwartku 3 maja, z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości i Święta Konstytucji 3 Maja będzie można zobaczyć wystawę "W drodze do niepodległości". Ekspozycja zorganizowana przez Muzeum Technik Ceramicznych w Kole dzięki życzliwości proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża św. ks. kan. Józefa Wronkiewicza,  pod patronatem honorowym Zastępcy Burmistrza Miasta Koła Elżbiety Modrzejewskiej ma na celu przypomnienie najważniejszych wydarzeń i postaci związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Więcej…

Drodzy Goście!

Niech zbliżające się Święta przyniosą odpoczynek, radość i zdrowie Wam i Waszym bliskim. A nadchodzący Nowy Rok 2021 niech będzie naprawdę szczęśliwy!

Życzenia świąteczne

Czekamy na Was w 2021 roku.
Życzymy Wam i sobie – do szybkiego zobaczenia!



MTC ponownie otwarte dla publiczności.

Z przyjemnością informujemy, że Siedziba Główna Naszego Muzeum będzie otwarty dla zwiedzających od poniedziałku 1 lutego br.

Na zwiedzających czeka wystawa fotografii "Ziemia Kolska w fotografii Ryszarda Fórmanka w latach 1978 - 2000", która została przedłużona do końca lutego.

MTC ponownie otwarte dla publiczności

Pamiętamy

Rocznica 10-11-1939

W nocy z 13 na 14 października 1939 r. Czesława i Krystynę aresztowano i osadzono w konińskim więzieniu, a 10 listopada bez wyroku sądowego zostali rozstrzelani w grupie około 56 skazańców.

Czesław Freudenreich znany kolski patriota, społecznik i właściciel Fabryki Fajansu i Majoliki, który bardzo wcześnie włączył się w nurt życia społecznego miasta, w listopadzie 1918 r. podczas odzyskiwania niepodległości stał na czele akcji rozbrajania żołnierzy niemieckich okupujących wtedy Koło oraz tworzenia władz polskich władz w mieście. W latach 1918-1939 nie ma praktycznie żadnego przejawu życia gospodarczego, kulturalnego, charytatywnego, sportowego, oświatowego, w którym zabrakło by jego osoby. Pod jego zarządem w latach 30. kolski fajans zdobył rynek krajowy i zagraniczny.

Krystyna, córka Czesława również pracowała w rodzinnej fabryce, prowadziła też na własny rachunek hurtową sprzedaż szkła, które sprowadzała z poznańskiej huty "Antoninek". Tak jak ojciec angażowała się w działalność społeczna i polityczną.

Jedyną ich winą było to, że byli Polakami i pozostali wierni słowom Czesława Freudenreicha zapisanym w jego dzienniku pod datą 17 marca 1934 r.
"W nas urodzonych w niewoli powinna płonąć nieustannie miłość ku ojczyźnie. Tę miłość przepełnioną tyloletnią tęsknotą do wolności powinniśmy starannie pielęgnować w sobie i nam bliskich to uczucie, że jest się Polakiem i Polką".

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.