Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
.Dwór Krzykosy w fotografii Zygmunta Grudzińskiego.

Dwór Krzykosy w fotografii Zygmunta Grudzińskiego

Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej...

Więcej...

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

Ceramika. Wystawa uczestników pracowni ceramicznej MDK w Kole

Wystawa powstała we współpracy z Arkadiuszem Gołębowskim, instruktorem pracowni ceramicznej Miejskiego Domu Kultury w Kole.

Więcej…

Burmistrz Miasta Koła ogłasza konkurs

Burmistrz Miasta Koła ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kole.

Pobierz pdf

80 rocznica zamordowania Czesława i Krystyny Freudenreichów przez hitlerowców

Krystyna i Czesław Freudenreich - 80 rocznica

W nocy z 13 na 14 października 1939 r. Czesława i Krystynę aresztowano i osadzono w konińskim więzieniu, a 10 listopada bez wyroku sądowego zostali rozstrzelani w grupie około 56 skazańców.

W zachowanym dokumencie z 1940 r - pismo z Wydziału III SD w Poznaniu. Czytamy w nim "Freundenreich podczas przesłuchań określił się jawnie jako Polak. Rozstrzelana córka określała się jako Strzelczyni". Za swoją działalność społeczną oboje znajdowali się na hitlerowskiej czarnej liście.

Więcej…

Kolekcjonerzy w Muzeum - Kolski Bon Miejski

Wystawa "ZWIASTUN NIEPODLEGŁOŚCI - KOLSKI BON MIEJSKI - W STULECIE EMISJI" z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum powstała we współpracy z Panem Rafałem Marciniakiem.

Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W tym roku - 2016 - obchodzimy jubileusz stulecia wyemitowania przez Magistrat Miasta Koła banknotów lokalnych.

Więcej…

Kolekcjonerzy w Muzeum - Kazimierz Wielki - monety i medale

Wystawa "Kazimierz Wielki - monety i medale" z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum powstała we współpracy z Panem Jarosławem Janczewskim.

Kazimierz Wielki był jednym z władców, który najsilniej zapisał się w dziejach Polski i - co widzieli już potomni z perspektywy zaledwie kilkudziesięciu lat, jak i dostrzegalne jest z dzisiejszego, bez mała siedmiowiekowego dystansu - położyli najtęższe podwaliny pod rozwój Rzeczypospolitej. Również i nasze miasto jest nierozerwalnie związane z osobą ostatniego króla Piasta poprzez jego lokację w 1362 r. i wzniesienie przez niego zamku. Nic zatem dziwnego, że Kazimierz Wielki pozostaje jedną z najczęściej portretowanych postaci naszej historii.

Więcej…

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.