W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Zbiory Dział artystyczny

Dział artystyczny

ArtystycznyDział artystyczny Muzeum Technik Ceramicznych jest najliczniejszym – liczy 1840 eksponatów. Gros z nich stanowią wyroby ceramiczne, głównie produkcji kolskiej fabryki fajansu ze wszystkich okresów jej funkcjonowania, ale także egzemplarze wyrobów innych zakładów: między innymi w Ćmielowie, Pacykowie, Bolesławcu czy Włocławku. Prócz zbioru ceramiki w dziale tym zgromadzono także pewną ilość obrazów olejnych autorstwa: Grażyny Kulig, Marii Krauze, M. Kołaty, Anny Gąski, Katarzyny Chmielewskiej, Zbigniewa Biernata oraz 17 akwareli autorstwa Tadeusza Osińskiego, przedstawiających zabytki ziemi kolskiej.