Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wystawy stałe „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha

„Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha

Ekspozycja „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze” im. Czesława Freudenreicha (1873 – 1939) prezentuje najbardziej charakterystyczne przykłady kolskich wyrobów fajansowych. Przedstawia przede wszystkim ceramikę produkowaną w okresie zarządzania fabryką przez rodzinę Freudenreichów – od 1842 do 1939 r., z czasów okupacji hitlerowskiej – od 1939 r. do 1945 r. oraz powojennych.

 

 

 

 

Oprócz wyrobów Fabryki Fajansu w Kole na planszach wystawowych prześledzić można losy fabryki i jej właścicieli, w tym Czesława Freudenreicha, który był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole, prekursor zbiorów kolskiej ceramiki oraz inicjator powstania muzeum w Kole i podejmowania działań związanych z ochroną zabytków naszego miasta, wielki społecznik i patriota. Został zamordowany przez Niemców wraz z córką Krystyną 10 listopada 1939 r.

_____________________________________________________________________________

wystawa stała | czas trwania: od 10 listopada 2015 r.

Poddasze w Ratuszu Miejskim w Kole

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.