Od 19 lipca do 30 września Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na najnowszą wystawę „W koło ceramiki” przygotowaną przez Pracownię Konserwacji i Restauracji Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zawarte w ubiegłym roku porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i kolskim muzeum przyniosło efekty w postaci przeprowadzonej renowacji obiektów muzealnych. Konserwacja dzieł sztuki jest nie tylko działaniem zmierzającym do utrwalenia stanu zachowania zabytków, ale również umożliwianiem warunków ich odbioru. Odkrycie dawnych technik i technologii ich tworzenia jest drogą do zrozumienia środków wyrazu, które świadomie stosowano, żeby osiągnąć określone efekty artystyczne. Ceramika jest tu obszarem niezmiernie rozległym i zróżnicowanym. Wielość rodzajów wyrobów ceramicznych, sposobów kształtowania gliny i jej zdobienia na przestrzeni dziejów tworzy niekończące się pole dla badań. Ci, którzy doświadczyli sami formowania bezkształtnej gliny w wyroby rzemiosła artystycznego lub kompozycje rzeźbiarskie i ich dekorowania, wiedzą dobrze, że ceramika jest żywiołem. Wiedza artysty ceramika i jego doświadczenie płynące z wielu wykonywanych prób towarzyszą każdorazowo temu jedynemu w swoim rodzaju niepokojowi przy otwieraniu pieca ceramicznego, by ujrzeć gotowy wyrób.

Aktualna wystawa "W KOŁO CERAMIKI"
Prace naukowo-badawcze

Badania archeologiczne:

• 1975-1982 r. - współudział w badaniach archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Koninie na terenie zamku kolskiego
  • 1983 r. - archeologiczne badania powierzchniowe (odkrycie kilkunastu stanowisk z epoki brązu i okresu rzymskiego)
  • 1985 i 1987 r. - badania archeologiczne w Okoleńcu, gm. Kłodawa (cmentarzysko kultury pomorskiej i kultury przeworskiej)
  • 1986-1987 r. - badania archeologiczne na Starym rynku w Kole, przy północnej ścianie ratusza
  • 2000 r. - badania archeologiczne na terenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kole, ul. Bogumiła (odkrycie cmentarzyska z epoki brązu V w. p.n.e.)
  • 2006 r. - badania archeologiczne na terenie wsi Straszków, gm. Kościelec. Odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej z X w. p.n.e.

Badania historyczne:

Badania historyczne, w przeszłości i obecnie, koncentrują się w głównej mierze, na dziejach Ziemi Kolskiej. Efektem są liczne publikacje na ten temat.

Zdjęcia z wykopalisk w Straszkowie w 2006 r.