W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Prace naukowo-badawcze

Badania archeologiczne:

• 1975-1982 r. - współudział w badaniach archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Koninie na terenie zamku kolskiego
  • 1983 r. - archeologiczne badania powierzchniowe (odkrycie kilkunastu stanowisk z epoki brązu i okresu rzymskiego)
  • 1985 i 1987 r. - badania archeologiczne w Okoleńcu, gm. Kłodawa (cmentarzysko kultury pomorskiej i kultury przeworskiej)
  • 1986-1987 r. - badania archeologiczne na Starym rynku w Kole, przy północnej ścianie ratusza
  • 2000 r. - badania archeologiczne na terenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kole, ul. Bogumiła (odkrycie cmentarzyska z epoki brązu V w. p.n.e.)
  • 2006 r. - badania archeologiczne na terenie wsi Straszków, gm. Kościelec. Odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej z X w. p.n.e.

Badania historyczne:

Badania historyczne, w przeszłości i obecnie, koncentrują się w głównej mierze, na dziejach Ziemi Kolskiej. Efektem są liczne publikacje na ten temat.

Zdjęcia z wykopalisk w Straszkowie w 2006 r.