Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

Prace naukowo-badawcze

Badania archeologiczne:

• 1975-1982 r. - współudział w badaniach archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Okręgowe w Koninie na terenie zamku kolskiego
  • 1983 r. - archeologiczne badania powierzchniowe (odkrycie kilkunastu stanowisk z epoki brązu i okresu rzymskiego)
  • 1985 i 1987 r. - badania archeologiczne w Okoleńcu, gm. Kłodawa (cmentarzysko kultury pomorskiej i kultury przeworskiej)
  • 1986-1987 r. - badania archeologiczne na Starym rynku w Kole, przy północnej ścianie ratusza
  • 2000 r. - badania archeologiczne na terenie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kole, ul. Bogumiła (odkrycie cmentarzyska z epoki brązu V w. p.n.e.)
  • 2006 r. - badania archeologiczne na terenie wsi Straszków, gm. Kościelec. Odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej z X w. p.n.e.

Badania historyczne:

Badania historyczne, w przeszłości i obecnie, koncentrują się w głównej mierze, na dziejach Ziemi Kolskiej. Efektem są liczne publikacje na ten temat.

Zdjęcia z wykopalisk w Straszkowie w 2006 r.