W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Zwiedzanie

ZwiedzanieMuzeum jest czynne dla zwiedzających w dniach:

• Poniedziałek - piątek  w godzinach 8:00 - 16:00.
  • Sobota w godzinach 10:00 – 14:00.

Ceny biletów:

• Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: normalny 2 zł., ulgowy 1 zł.
  • Środa, sobota: normalny 1 zł., ulgowy 0,50 zł.
  • W sobotę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny.
  • Istnieje możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z opłat. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor muzeum.