Od 19 lipca do 30 września Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na najnowszą wystawę „W koło ceramiki” przygotowaną przez Pracownię Konserwacji i Restauracji Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zawarte w ubiegłym roku porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i kolskim muzeum przyniosło efekty w postaci przeprowadzonej renowacji obiektów muzealnych. Konserwacja dzieł sztuki jest nie tylko działaniem zmierzającym do utrwalenia stanu zachowania zabytków, ale również umożliwianiem warunków ich odbioru. Odkrycie dawnych technik i technologii ich tworzenia jest drogą do zrozumienia środków wyrazu, które świadomie stosowano, żeby osiągnąć określone efekty artystyczne. Ceramika jest tu obszarem niezmiernie rozległym i zróżnicowanym. Wielość rodzajów wyrobów ceramicznych, sposobów kształtowania gliny i jej zdobienia na przestrzeni dziejów tworzy niekończące się pole dla badań. Ci, którzy doświadczyli sami formowania bezkształtnej gliny w wyroby rzemiosła artystycznego lub kompozycje rzeźbiarskie i ich dekorowania, wiedzą dobrze, że ceramika jest żywiołem. Wiedza artysty ceramika i jego doświadczenie płynące z wielu wykonywanych prób towarzyszą każdorazowo temu jedynemu w swoim rodzaju niepokojowi przy otwieraniu pieca ceramicznego, by ujrzeć gotowy wyrób.

Aktualna wystawa "W KOŁO CERAMIKI"
Zwiedzanie

ZwiedzanieMuzeum jest czynne dla zwiedzających w dniach:

• Poniedziałek - piątek  w godzinach 8:00 - 16:00.
  • Sobota w godzinach 10:00 – 14:00.

Ceny biletów:

• Poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: normalny 2 zł., ulgowy 1 zł.
  • Środa, sobota: normalny 1 zł., ulgowy 0,50 zł.
  • W sobotę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny.
  • Istnieje możliwość całkowitego lub częściowego zwolnienia z opłat. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor muzeum.