Od 19 lipca do 30 września Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na najnowszą wystawę „W koło ceramiki” przygotowaną przez Pracownię Konserwacji i Restauracji Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zawarte w ubiegłym roku porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i kolskim muzeum przyniosło efekty w postaci przeprowadzonej renowacji obiektów muzealnych. Konserwacja dzieł sztuki jest nie tylko działaniem zmierzającym do utrwalenia stanu zachowania zabytków, ale również umożliwianiem warunków ich odbioru. Odkrycie dawnych technik i technologii ich tworzenia jest drogą do zrozumienia środków wyrazu, które świadomie stosowano, żeby osiągnąć określone efekty artystyczne. Ceramika jest tu obszarem niezmiernie rozległym i zróżnicowanym. Wielość rodzajów wyrobów ceramicznych, sposobów kształtowania gliny i jej zdobienia na przestrzeni dziejów tworzy niekończące się pole dla badań. Ci, którzy doświadczyli sami formowania bezkształtnej gliny w wyroby rzemiosła artystycznego lub kompozycje rzeźbiarskie i ich dekorowania, wiedzą dobrze, że ceramika jest żywiołem. Wiedza artysty ceramika i jego doświadczenie płynące z wielu wykonywanych prób towarzyszą każdorazowo temu jedynemu w swoim rodzaju niepokojowi przy otwieraniu pieca ceramicznego, by ujrzeć gotowy wyrób.

Aktualna wystawa "W KOŁO CERAMIKI"
Półkolonie letnie i zimowe

Muzeum organizuje co roku letnie i zimowe półkolonie dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło.

Półkolonie trwają 4 dni, podczas których dzieci uczestniczą w warsztatach artystycznych w siedzibie muzeum oraz dwóch wycieczkach. Udział w półkoloniach jest bezpłatny.

Półkolonie letnie - Lato w Muzeum 2017

W trakcie których dzieci poznały podstawy języka migowego, tworzyły kwiaty z bibuły pod okiem pani Teresy Brzoskiej, oraz zwiedziły Muzeum Pałac Raczyńskich w Rogalinie i Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Półkolonie zimowe - Ferie w Muzeum 2018

W trakcie których dzieci tworzyły ozdoby wielkanocne pod okiem pani Teresy Brzoskiej, oraz zwiedziły Muzeum Okregowe w Koninie (Gosławice) i uczestniczyły w warsztatach budowania grodów i Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Aby nie przegapić informacji o naborze uczestników zachęcamy do odwiedzania naszej strony oraz polubienia i obserwowania naszego profilu na facebook.