Zdzisław Beksiński  -  od fotografii do fotomontażu komputerowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Tworzą ją czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego, czyli lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w., oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat twórczości Artysty.

Archiwum wystawa Piękno na co dzień – japońskie stroje, przedmioty użytkowe i broń

Piękno na co dzień – japońskie stroje, przedmioty użytkowe i broń

Termin wystawy: 20 stycznia 2010 - 16 marca 2010

Ekspozycja pochodziła ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi

Wystawa prezentowała:

• Kimona – narodowy japoński, ubiór, inne elementy odzieży – krótkie okrycia wierzchnie haori, szerokie spodnie hakama oraz dodatki – pasy obi i obuwie geta
  • Przykłady kaligrafii
    Umiejętność pięknego pisania była zawsze wysoko ceniona na Dalekim Wschodzie, w Japonii kaligrafia osiągnęła jednak szczególnie wysoki poziom artyzmu.
  • Japońskie rzemiosło artystyczne
    Najwyższy poziom artystyczny osiągały przedmioty z laki (żywicy rosnącego we wschodniej Azji drzewa lakowego). Znakomite opanowanie zawodu powszechne u japońskich rzemieślników sprawiało, że były one kunsztowne, a dzieła najzdolniejszych z nich awansowy do rangi sztuki.
  • Aranżacje japońskiego wnętrza mieszkalnego
  • Uzbrojenie
    Japońskie uzbrojenie, szczególnie miecze, należy do czołowych osiągnięć rzemiosła kraju kwitnącej wiśni. Typowa dla mieczy japońskich jest jednosieczna, lekko wygięta klinga, wykuta z wielu warstw stali o różnych właściwościach.

Wiele elementów tradycyjnego japońskiego stylu życia odeszło w przeszłość, mimo to estetyka nadal odgrywa ważną rolę praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Zmysł artystyczny Japończyków współcześnie znajduje doskonały wyraz między innymi w dekoracjach świątecznych, ozdobach do prezentów, lampionach itp.