Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

Obejrzyj dokument z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła

Dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie,  prezentujemy, niepublikowany dotychczas wizerunek dokumentu z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła.

Dokument pergaminowy nr 3550 ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Dyplom wystawiony przez księżną Annę sochaczewską w dniu 22 września 1477 r. Na prośbę mieszczanina kolskiego Marcina Ostrka księżna potwierdza dokument lokacyjny miasta Koła wystawiony 18 lipca 1362 r. przez Kazimierza Wielkiego.