W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Sprawozdania z działalności Obejrzyj dokument z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła

Obejrzyj dokument z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła

Dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie,  prezentujemy, niepublikowany dotychczas wizerunek dokumentu z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła.

Dokument pergaminowy nr 3550 ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Dyplom wystawiony przez księżną Annę sochaczewską w dniu 22 września 1477 r. Na prośbę mieszczanina kolskiego Marcina Ostrka księżna potwierdza dokument lokacyjny miasta Koła wystawiony 18 lipca 1362 r. przez Kazimierza Wielkiego.