Dzieje miasta związane są z osobami je zamieszkującymi.
Czasami związani są oni z miastem od chwili urodzenia, czasami to los sprowadza ich w dane miejsce, część tych osób pozostawia ślad w historii danego miejsca poprzez swoje działania. Tak, też było w przypadku 5 osób - Władysława Klimaszewskiego, Michała  Ostrowskiego, Władysława Krzyckiego, Stefana Grabowskiego i Michała Beksiaka, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili funkcję Burmistrza i wpływali na miasto oraz jego mieszkańców.

Zabytki Koła Ratusz miejski

Obejrzyj dokument z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła

Dzięki uprzejmości Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie,  prezentujemy, niepublikowany dotychczas wizerunek dokumentu z treścią przywileju lokacyjnego miasta Koła.

Dokument pergaminowy nr 3550 ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Dyplom wystawiony przez księżną Annę sochaczewską w dniu 22 września 1477 r. Na prośbę mieszczanina kolskiego Marcina Ostrka księżna potwierdza dokument lokacyjny miasta Koła wystawiony 18 lipca 1362 r. przez Kazimierza Wielkiego.