Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Nowa wystawa czasowa już dostępna dla zwiedzających

Nowa wystawa czasowa już dostępna dla zwiedzających

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, gdzie do końca października br. obejrzeć można nową wystawę pt.: „Średniowieczne dzieje Koła i zamku kolskiego”. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 650. rocznicy lokacji miasta.

Obejrzeć można repliki średniowiecznych strojów mieszczańskich użyczonych przez firmę „Spes mediewal market”, jak również repliki średniowiecznego uzbrojenia z Muzeum w Łęczycy. Oryginalne zabytki archeologiczne, które są prezentowane pochodzą ze zbiorów własnych oraz Muzeum Okręgowego w Koninie.

Początek naszemu miastu dał przywilej lokacyjny wystawiony 18 lipca 1362 roku roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego tekst zachował się m. in. w potwierdzeniu jakie wystawiła, 22 września  1477 roku, ówczesna posiadaczka Koła, księżna Anna sochaczewska. Oryginał tego dokumentu obejrzeć można (do połowy sierpnia) na wystawie w kolskim muzeum. Jest to niepowtarzalna okazja i jedyna chyba, aby przyjrzeć się temu zabytkowi. W  spełnieniu wymogów użyczającego, tak aby dokument znalazł się w Kole, pomogły muzeum następujące firmy i instytucje: Urząd Miejski w Kole, Straż Miejska w Kole, Kwiaciarnia EWA w Kole, firma Agronas sp. z o.o.,  Andre Abrasive Articles Zakład Wytwarzania Artykułów Ściernych oraz Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kole sp. z o.o.

Kolejną ciekawostką wystawy jest oryginał księgi sądu ziemskiego w Koninie z lat 1427-1432 użyczony na wystawę przez Archiwum Państwowe w Poznaniu. Jest w niej wiele zapisów dotyczących kolskich mieszczan. Księga prezentowana na wystawie otwarta jest na karcie nr 191, gdzie jest pierwsza wzmianka o ludności mojżeszowej w Kole (1432 rok). Niestety obecna ona będzie w muzeum tylko przez pierwszy tydzień wystawy.

Na wystawie obejrzeć można również kopie regaliów koronacyjnych użyczonych przez Urząd Miejski w Kowalu.

Serdecznie zapraszamy

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.