Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Sesja naukowa "Królewskie miasto Koło"

Sesja naukowa "Królewskie miasto Koło"

W dniu 20 września w sali sesyjnej ratusza odbyła się sesja naukowa "Królewskie miasto Koło". Po otwarciu obrad przez Przewodniczącą Rady Miejskiej, Panią Urszulę Pękacz i Burmistrza Miasta Koła, Pana Mieczysława Drożdżewskiego prelegenci zaczęli prezentować swoje referaty. Do wypełnionej po brzegi sali przemawiali tacy uczeni jak: prof. dr hab. Antoni Gąsiorowski, jeden z najznakomitszych polskich historyków zajmujących się epoką średniowiecza. Opowiadał on o starostwie kolskim w dobie Jagiellonów. Oprócz niego wystąpili m.in. dr hab. prof. IH PAN Izabela Skierska oraz dr Grażyna Rutkowska z IH PAN. Ta ostatnia zaprezentowała niezwykle ciekawy referat o pobytach Jagiellonów w Kole. Natomiast prof. Izabela Skierska dokonała podsumowania sesji i wskazała nowe perspektywy badawcze formułując m.in. postulat przeniesienia kolskich ksiąg miejskich z okresu staropolskiego na wersję elektroniczną.

Wystąpili jeszcze dr Krzysztof Witkowski, który opowiadał o dokumencie lokacyjnym Koła oraz mgr Krzysztof Gorczyca, który omówił kord z kolskiego ratusza znajdujący się w zbiorach kolskiego muzeum. Natomiast dr Aleksander Krzysztof Sitnik OFM omówił dzieje kolskiej biblioteki klasztornej, a dr Janusz Tomala architektoniczne dzieje kolskiej Fary. Niezwykle ciekawe było wystąpienie mgr. Tomasza Olszackiego, który podsumował badania nad kolskim zamkiem formułując niezwykle ciekawe hipotezy na jego temat.

W przerwie obrad wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.

Frekwencja podczas obrad dowodzi, że jest to wspaniały sposób na promocję lokalnej historii.

Materiały z sesji są do nabycia w postaci wydawnictwa „Królewskie miasto Koło. Studia w 650. rocznicę lokacji miasta Koła”, pod red. prof. Izabeli Skierskiej.

Jest to wydawnictwo, które z pewnością odbije się szerokim echem w świecie nauki, a tym samym miasto zaistnieje również na tym polu.

Książka jest do nabycia w muzeum za 30 zł.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.