Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

e-publikacje

Wydawnictwa online

W celu ułatwienia dostępu do naszych wydawnictw postanowiliśmy niektóre z nich udostępnić w formie elektronicznej.
Zapraszamy do lektury.

Rocznik Kolski, nr 1 (2008)

Rocznik Kolski nr 1

Z dziejów Żydów kolskich, pod red. K. Witkowskiego, Koło 2012

Z dziejów Żydów kolskich

Najdawniejsze dzieje Koła, pod red. K. Witkowskiego, Koło 2012

Najdawniejsze dzieje Koła

Królewskie miasto Koło. Studia w 650. rocznicę lokacji miasta, pod red. I. Skierskiej, Koło 2012

Królewskie miasto Koło

B. Grzanka, K. Witkowski, Ceramika europejska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Katalog wystawy, Koło 2011.

Ceramika europejska