Od 19 lipca do 30 września Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na najnowszą wystawę „W koło ceramiki” przygotowaną przez Pracownię Konserwacji i Restauracji Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zawarte w ubiegłym roku porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i kolskim muzeum przyniosło efekty w postaci przeprowadzonej renowacji obiektów muzealnych. Konserwacja dzieł sztuki jest nie tylko działaniem zmierzającym do utrwalenia stanu zachowania zabytków, ale również umożliwianiem warunków ich odbioru. Odkrycie dawnych technik i technologii ich tworzenia jest drogą do zrozumienia środków wyrazu, które świadomie stosowano, żeby osiągnąć określone efekty artystyczne. Ceramika jest tu obszarem niezmiernie rozległym i zróżnicowanym. Wielość rodzajów wyrobów ceramicznych, sposobów kształtowania gliny i jej zdobienia na przestrzeni dziejów tworzy niekończące się pole dla badań. Ci, którzy doświadczyli sami formowania bezkształtnej gliny w wyroby rzemiosła artystycznego lub kompozycje rzeźbiarskie i ich dekorowania, wiedzą dobrze, że ceramika jest żywiołem. Wiedza artysty ceramika i jego doświadczenie płynące z wielu wykonywanych prób towarzyszą każdorazowo temu jedynemu w swoim rodzaju niepokojowi przy otwieraniu pieca ceramicznego, by ujrzeć gotowy wyrób.

Aktualna wystawa "W KOŁO CERAMIKI"
e-publikacje

Wydawnictwa online

W celu ułatwienia dostępu do naszych wydawnictw postanowiliśmy niektóre z nich udostępnić w formie elektronicznej.
Zapraszamy do lektury.

Rocznik Kolski, nr 1 (2008)

Rocznik Kolski nr 1

Z dziejów Żydów kolskich, pod red. K. Witkowskiego, Koło 2012

Z dziejów Żydów kolskich

Najdawniejsze dzieje Koła, pod red. K. Witkowskiego, Koło 2012

Najdawniejsze dzieje Koła

Królewskie miasto Koło. Studia w 650. rocznicę lokacji miasta, pod red. I. Skierskiej, Koło 2012

Królewskie miasto Koło

B. Grzanka, K. Witkowski, Ceramika europejska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Katalog wystawy, Koło 2011.

Ceramika europejska