W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

e-publikacje

Wydawnictwa online

W celu ułatwienia dostępu do naszych wydawnictw postanowiliśmy niektóre z nich udostępnić w formie elektronicznej.
Zapraszamy do lektury.

Rocznik Kolski, nr 1 (2008)

Rocznik Kolski nr 1

Z dziejów Żydów kolskich, pod red. K. Witkowskiego, Koło 2012

Z dziejów Żydów kolskich

Najdawniejsze dzieje Koła, pod red. K. Witkowskiego, Koło 2012

Najdawniejsze dzieje Koła

Królewskie miasto Koło. Studia w 650. rocznicę lokacji miasta, pod red. I. Skierskiej, Koło 2012

Królewskie miasto Koło

B. Grzanka, K. Witkowski, Ceramika europejska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.
Katalog wystawy, Koło 2011.

Ceramika europejska