Plany adaptacji poddasza Ratusza na cele muzealne

W ostatnim czasie szereg miast inwestuje w działalność muzealną. Wspomnieć chociażby ostatni duży remont tureckiego muzeum. Również władze naszego miasta zamierzają polepszyć warunki funkcjonowania kolskiej instytucji muzealnej.

Główny problem z jakim boryka się nasza instytucja to brak odpowiednio dużej powierzchni wystawowej, głównie na stałe ekspozycje. Dlatego też powstał pomysł zaadoptowania na cele wystawowe poddasza kolskiego Ratusza, gdzie znalazłoby się miejsce na dwie ekspozycje dotyczące: dziejów miasta oraz kolskiego fajansu.

W zamyśle byłyby to nowoczesne multimedialne wystawy, które w ciekawy i interesujący sposób promowałyby miejscowe dziedzictwo historyczno-kulturowe. Byłaby to swego rodzaju wizytówka naszego miasta.

Jest już wykonana dokumentacja techniczna zadania oraz dokonane są już uzgodnienia z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, w kwestiach przeciwpożarowych.

Realizacja tego projektu pozwoli muzeum lepiej realizować jego statutowe zadania. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że władze zamierzają realizować ten projekt, który służyć będzie mieszkańcom naszego miasta i nie tylko. Na wyposażenie sali będziemy starać się pozyskać środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jeśli nadal będą takie możliwości. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku wystawy będą czekać już na zwiedzających.

Autorem wizualizacji, jak i projektu technicznego, jest Pan Bartosz Rusztyk.