Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
„EINHERJAR 2013 – BITWA WIEKÓW”

„EINHERJAR 2013 – BITWA WIEKÓW”

Co by było, gdyby wojowie starli się z rycerzami? Walor nie tylko rozrywkowy, ale i edukacyjny miała zorganizowana po raz pierwszy w Kole przez Muzeum Technik Ceramicznych, przy współorganizacji Urzędu Miejskiego, Stowarzyszenia „Projekt XIII” oraz Bractwa Wojowników Kruki - Bitwa wieków. Przyznać trzeba, że przyjemnie było przenieść się w realia wczesnośredniowieczne, zobaczyć wojów z X wieku, rycerzy z XIII, a zupełnie niezwykle ujrzeć ich w pojedynku.

Rzecz działa się w międzywalu Warty, przy przystani wodnej. Na okoliczność Dni Koła mieszkańcy i wszyscy miłośnicy wieków dawnych zaproszeni zostali do udziału w festynie historycznym, imprezie rekonstrukcyjnej ukazującej wczesne średniowiecze. Zainteresowanie kolan wydarzeniem było ogromne. Przybyła grupa wojowników z Wałcza, Bractwo Kruki, Projekt XIII, Towarzystwo Archeologii Żywej, Grupa rycerzy Zakonu Grobu Bożego w Jerozolimie, hufiec konny, współpracujący z grupami lub niezależni rzemieślnicy dawni– To okazja spojrzeć na tę ważną epokę nie tylko w kontekście militariów, ale także życia codziennego – przyznał dyrektor muzeum doktor Krzysztof Witkowski. –Można tu zobaczyć, jak wyglądała produkcja żywności, poznać liczne rzemiosła, w tym rzadkie, jak np. warzenie soli, czego w naszym mieście jeszcze nie było. Dyrektor wyraził nadzieję, że to plenerowe przedsięwzięcie wejdzie w tradycje instytucji i co roku będzie można nacieszyć się wszystkimi dostępnymi atrakcjami, poznać tajniki warsztatu kowalstwa, garncarstwa, stolarstwa, skórnictwa, rzemiosła zdobniczego, zobaczyć, jak powstają krajki, pancerze lamelkowe. Odważni odwiedzili wieszczkę z runami, głodni wędzarnie i wszelkie miejsca oferujące smaki i zapachy średniowiecza. Gry, zabawy i konkursy przygotowano z myślą o każdym obecnym, i dzieci, i dorośli mogli wziąć udział w plebejskich rozrywkach. Były one odpoczynkiem od pełnych napięcia walk. Najpierw wojowie wczesnośredniowieczni i rycerze zakonni stoczyli je oddzielnie. W tytułowej Bitwie Wieków oddział wikingów zmierzył się z rycerzami, zaś w wieczornej potyczce zwycięzcy stoczyli ze sobą pojedynek. Pobyt na błoniach umilał koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu JAR. Było dość czasu, by przyjrzeć się rynsztunkowi Słowian, Wikingów, Rusów, Templariuszy i Bożogrobców. O tych ostatnich, a dokładnie o obecności zakonu w Kole mówił dyrektor MTC. Okazuje się, że pojawił się on w naszym mieście ok. 1441 roku  mieścił się w okolicy „Zrembu” przy kościele św. Ducha w Kole. Ówczesne placówki tego typu pełniły zgoła inne funkcje niż obecnie. Przede wszystkim, były to przytułki dla ludzi biednych, chorych i potrzebujących wszelkiego rodzaju pomocy.

- Impreza ta jest nastawiona bardziej na edukację niż rozrywkę, stąd prezentacje, miniwarsztaty, jak kowalstwo, nauka wędzarnictwa, może zachęcimy kogoś do odtwórstwa – powiedział Przemysław Walerjan z Projektu XIII, który wyodrębnił się z Bractwa „Kruki”. Dodał przy tym, że w Kole nie ma grupy rekonstrukcyjnej, a mając tereny z zamkiem żal, że nikt z naszych nie odtwarza okresu XIV-XV wieku. Bractwo Kruki ma już duże doświadczenie w organizowaniu otwartych imprez plenerowych, a biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie podobnymi przedsięwzięciami, już planuje przyszłe spotkania. - W zeszłym roku przy okazji 650. rocznicy lokacji miasta przygotowaliśmy imprezę, która dotyczyła głównie X wieku, byli wojowie wczesnośredniowieczni, Wikingowie, Rusini, Słowianie – kontynuował pan Przemek. - W tym roku oprócz nich są także rycerze zakonni, czyli spotykają się przedstawiciele X i XIII wieku, pokazaliśmy różnice między nimi a później doprowadziliśmy do konfrontacji. W przyszłym roku planowane jest spotkanie XIII i XV wieku.

Tytułowa „Bitwa wieków” to przekornie zadane pytanie, kto by wygrał, gdyby Wiking walczył z Krzyżakiem. Do tego spotkania dojść oczywiście nie mogło. Ale na festynie wszystko może się zdarzyć. W niedziele zwycięzcami okazali się dawni mieszkańcy Koła – poganie, w których wcielili się członkowie Bractwa Kruki, zaś w pojedynkach niepokonany był zakonnik Eldar.

Więcej zdjęć na facebook

Zdjęcia: Michał Chojnacki
Tekst: Katarzyna Wojtysiak

 

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.