Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
„Lato w Muzeum” już za nami!

„Lato w Muzeum” już za nami!

Już po raz czwarty dzieci uczęszczające do kolskich szkół podstawowych miały możliwość skorzystania z oferty letniego wypoczynku organizowanego przez Muzeum Technik Ceramicznych. W myśl zasady „bawiąc – uczy” pracownicy MTC prezentowali informacje na temat historii miasta i kolskiego fajansu, uczestnicy wzięli tez udział w dwóch wycieczkach wyjazdowych.

W pierwszym dniu półkolonii dzieci zapoznały się z historią kolskiej fabryki fajansu oraz z stosowanymi w niej technikami zdobienia – ze szczególnym uwzględnieniem techniki szablonu. Młodzi Kolanie mieli możliwość obejrzenia przykładowych wyrobów zdobionych tą techniką produkowanych w kolskiej wytwórni. Następnie zdobytą wiedzę dzieci zastosowały w praktyce – projektując własne wzory szablonów, które następnie nanosiły na biskwitowe naczynia.

Drugi dzień uczestnicy spędzili na wycieczce do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Siedzibą tej placówki jest piękny klasycystyczny pałac projektu czołowego polskiego architekta końca XVIII wieku – Stanisława Zawadzkiego wzniesiony dla adiutanta, szefa kancelarii wojskowej a jednocześnie przyjaciela króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, generała Augustyna Gorzeńskiego. Dzieci podziwiały między innymi iluzoryczne malowidła autorstwa Antoniego Smuglewicza – w śród nich „drzwi”, „okna” i egzotyczne widoki. Szczególne zainteresowanie wzbudzały pałacowe zakamarki jak skarbiec, wąskie przejścia dla służby czy tajne skrytki. Ponadto obejrzały eksponaty związane z Bractwem Kurkowym, Lożą Masońską oraz wystawę czasową „Wokół ziemiańskiego stołu”. O dawnej kuchni ziemiańskiej opowiedział uczestnikom wycieczki pracownik Muzeum Ziemiaństwa Stanisław Borowiak. Wśród kilkuset eksponatów zgromadzonych na wystawie – sztućców, naczyń i innych akcesoriów stołowych znajdują się także eksponaty z kolskiego muzeum – wyrobu fabryki Freudenreichów i inne. Po zwiedzeniu pałacu grupa przechadzała się alejkami parku w stylu angielskim.

W trzecim dniu dzieci wybrały się na spacer po Kole – bardziej i mniej znane kolskie budowle były tematem quizu historyczno – krajoznawczego „Co Ty wiesz o kolskich zabytkach?”. Dzieci podzielone na trzy drużyny odpowiadały na proste – aczkolwiek nierzadko podchwytliwe pytania na temat zabytków architektury ale też historii Koła, po czym prowadzący zajęcia opowiadał różne ciekawostki na ich temat. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W ostatnim dniu półkolonii grupa wybrała się do Wioski Indiańskiej „TATANKA” w Solcy Małej pod Łęczycą. Miejsce to jest skansenem, w którym znajdują się nie tylko indiańskie tipi, ale tez jedyna w Polsce ziemianka zbudowana na wzór ziemianek Indian Wielkich Równin. Dzieci miały możliwość oglądania przedmiotów użytku codziennego, strojów świątecznych, posłuchać indiańskich pieśni w wykonaniu przewodnika. Następnie spróbowały swoich sił w indiańskiej „ścieżce zdrowia”, strzelaniu z łuku i dmuchawki,
czejeńskiej równoważni i innych grach i zabawach, uczyły się także tańca i śpiewu, a na zakończenie wysłuchali legendy o syropie klonowym. Atrakcją były również zwierzęta z Ameryki Północnej hodowane przez właściciela skansenu, takie jak: szopy pracze, pieski preriowe czy skunks.

Półkolonie w muzeum z pewnością była dla dzieci ciekawą formą aktywnego wypoczynku ale i znakomita okazją do poszerzenia wiedzy na temat swej „małej ojczyzny” i nie tylko. Udział w zajęciach był bezpłatny.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.