W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Nagrody i wyróżnienia

Działalność merytoryczna kolskiej placówki muzealnej wielokrotnie spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem środowisk muzealnych, czego efektem są przyznane instytucji nagrody i wyróżnienia. Na zdjęciach poniżej laureaci konkursu IZABELLA 2007 wraz z gospodarzem uroczystości Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, moment odbioru wyróżnienia w 2011 r., w konkursie "IZABELLA 2010" oraz wspólne zdjęcie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego tuż po odbiorze nagrody w konkursie IZABELLA 2012.

Sybilla 1998

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA. Rok 1998

Izabella 2006

Wyróżnienie w konkursie Wielkopolskie Przedsięwzięcie Muzealne IZABELLA 2006 w kategorii "Działalność edukacyjna, promocyjna i marketingowa" za Kółko Muzealne przy Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Związek Muzeów Polskich.

Izabella 2007

Trzecia nagroda w konkursie Wielkopolskie Przedsięwzięcie Muzealne IZABELLA 2007 w kategorii "Działalność wydawnicza" za monografię: “Najdawniejsze dzieje Koła”. Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego przez Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Związek Muzeów Polskich.

Izabella 2010

Wyróżnienie w Konkursie na Wielkopolskie Wydarzenie Muzealne Roku IZABELLA 2010 w kategorii "Działalność wydawnicza" za "Katalog Zbiorów Muzeum Technik Ceramicznych w Kole". Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego przez Fundację Muzeów Wielkopolskich i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Izabella

II Nagroda w Konkursie na Wielkopolskie Wydarzenie Muzealne Roku
IZABELLA 2012 w kategorii "Wydawnictwa"
za "Królewskie miasto Koło. Studia w 650. rocznicę lokacji miasta",
pod red. prof. Izabeli Skierskiej.
Konkurs organizowany jest pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego
przez Fundację Muzeów Wielkopolskich i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Nagroda główna WTK 2014

Nominacja do Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w 2014 r.