Odnaleziono najstarszy wizerunek herbu Koła

Od jakiegoś już czasu kolskie muzeum prowadzi kwerendę archiwalną poszukując informacji historycznych o Kole i Ziemi Kolskiej. Aktualnie badane są księgi grodzkie konińskie w których dyrektor muzeum dr Krzysztof Witkowski natrafił na najstarszy jak do tej pory wizerunek herbu naszego miasta. Dla zobrazowania ile pracy wymaga przejrzenie zespołu archiwalnego konińskich akt grodzkich powiedzmy tylko, że liczy on 170 jednostek archiwalnych (ksiąg) każda po ok. tysiąc stron, co razem daje ok… 170.000 stron.

Herb znajduje się w pieczęci opłatkowej (jak się okazuje najstarszej znanej pieczęci Koła), która jest przy dokumencie wystawionym przez władze miasta Koła w 1625 roku i wciągniętym do akt grodzkich.

Jeśli chodzi o przedstawienie herbowe różni się ono minimalnie od obecnego herbu. Przede wszystkim w herbie staropolskim koło ma 9 szprych, a  obecnie 8. Ponadto w dawnym wieżyczki strzelnicze wyrastają z boków koła, natomiast teraz wieżyczki te wychodzą bardziej z części środkowej koła. W legendzie pieczęci biegnie nieczytelny już napis, który brzmiał prawdopodobnie sigillum civitatis colensis (pieczęć miasta Koła).

Jak  poinformował mnie dr Piotr Gołdyn, specjalista od heraldyki w nauce tej przyjmuje się, że prawidłowy jest herb najstarszy lub ten, który najdłużej używano. Pewnym jest, że wizerunek herbu z 1625 roku jest najstarszym znanym oraz, że używano go jeszcze do końca XVIII stulecia. Jak do tej pory wizerunek ten nie był znany badaczom a obecne odkrycie dowodzi jak wiele jeszcze ciekawostek dotyczących dziejów Ziemi Kolskiej czeka na odkrycie – powiedział dr Krzysztof Witkowski.

Najstarszy wizerunek herbu miasta Koła z 1625 roku.
Księgi grodzkie konińskie, Archiwum Państwowe w Poznaniu