Nowa wystawa czasowa już otwarta

W kolskim muzeum oglądać już można nową wystawę czasową zatytułowaną "Starostwo i powiat kolski na przestrzeni wieków – w 15. rocznicę powstania samorządu powiatowego". Ekspozycja przedstawia dzieje powiatu kolskiego i jest o tyle ciekawa, że obejrzeć na niej można oryginalne dokumenty ze zbiorów kolskiej placówki muzealnej, które na co dzień nie są prezentowane publiczności. Na wystawie goszczą też staropolskie akta z zasobów Archiwum Państwowego w Poznaniu. Na wystawie zobaczyć można portret (olej na płótnie) ostatniego starosty kolskiego Rafała Gurowskiego ze zbiorów Klasztoru OO. Bernardynów w Kole, obwieszczenia starostów kolskich z okresu międzywojennego, zdjęcia, fotografie i wiele innych ciekawostek związanych z historią powiatu kolskiego.

Wystawę otworzyli wspólnie starosta kolski Wieńczysław Oblizajek oraz dyrektor muzeum dr Krzysztof Witkowski. Starosta podczas przemówienia wspomniał m.in., że trzeba kultywować historię i tradycję naszej małej ojczyzny. Wyraził jednocześnie nadzieję, że to nie ostatnie działania mające na celu zgłębienie przeszłość Ziemi Kolskiej.

Dzieje starostwa kolskiego rozpoczęły się 631 lat temu w 1383 roku, kiedy wspomniany jest pierwszy ze starostów Krystyn z Koziegłów. Na wystawie staraliśmy się ukazać całościowe dzieje powiatu przez pryzmat źródeł historycznych i osób tworzących przeszłość powiatu kolskiego – powiedział dr Krzysztof Witkowski dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Foto: Olga Głowacka