Konferencja „Sybir i Sybiracy – byliśmy tam”

Konferencję, która odbyła się w dniu 17 września 2014 r. zorganizowali: przewodnicząca Rady Miejskiej i burmistrz miasta, prezes koła terenowego Związku Sybiraków w Kole oraz dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych. W programie konferencji był m.in. cykl referatów, Wiesława Sitowskiego o jubileuszu związku, dra hab. Piotra Gołdyna o Sybirakach we współczesnych podręcznikach do historii, dra Krzysztofa Witkowskiego o zsyłkach jako formach kary w dziejach Rosji, Tomasza Nuszkiewicza o Sybirakach z Koła i okolic.

Sala sesyjna Ratusza podczas uroczystości była zapełniona. Cieszy fakt, że zawitała również młodzież z kolskiego LO pod opieką Pana Janusza Miłowskiego.

Z okazji obchodzonego 25-lecia Koła Terenowego Związku Sybiraków w Kole, na ręce prezesa związku Wiesława Sitowskiego złożone zostały kwiaty i wyrazy uznania za aktywność i współpracę z samorządem. Otwierając spotkanie, przewodnicząca Rady Miejskiej Urszula Pękacz powiedziała: „Spotkaliśmy się, by uczcić pamięć tych, których dotknęła tragedia napaści Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, a jej konsekwencją była śmierć, ból i cierpienie. Cytując za Janem Pawłem II naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości. Dlatego nasze pokolenie winno pamiętać o przeszłości i wyciągać wnioski z doświadczeń przodków. Przewodnie słowa dzisiejszej konferencji brzmią: byliście tam. Żadne słowa wypowiedziane dzisiaj nie oddadzą tragizmu i cierpienia, które towarzyszyły tamtym dniom”.

Uroczystość zorganizowana została również dla upamiętnienia 75. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Uroczystość zakończył koncert Manufaktury Piosenki Harcerskiej WARTAKI.