Odbyła się promocja nowej książki „Zakony i zgromadzenia zakonne – ich dzieje, rola i znaczenie”

W dniu 27 października  w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole odbyła się oficjalna promocja książki  „Zakony i zgromadzenia zakonne na Ziemi Kolskiej – ich dzieje, rola  i znaczenie”, która jest pokłosiem sesji  naukowej jaka odbyła się w naszym mieście 6 maja br.

Gości przywitała Pani Aleksandra Kowalska, dyrektor kolskiej książnicy, która przedstawiła sylwetki wszystkich sześciu autorów, którzy zamieścili swoje teksty w publikacji. Później autorzy opowiadali o swoich historycznych dociekaniach i o tym jak fascynująca jest historia regionalna. Dr hab. Piotr Gołdyn trafnie porównał dociekania regionalistyczne do układani puzzli w której to układance ciągle będzie brakowało jakiegoś elementu.  Zawsze możemy coś odkryć. Badania historyczne to cały czas otwarta księga z której możemy czerpać.

Redaktor monografii i autor jednego z artykułów dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego muzeum zaznaczył, że miasto Koło przoduje w regionie konińskim pod względem wydarzeń regionalistycznych i naukowych. Możemy być dumni z faktu, że w naszym mieście ukazują się tak wartościowe publikacje. Ważne, że wygłoszone podczas sesji referaty nie uleciały i możemy je przeczytać                              – powiedział.

W dalszej części spotkania miała miejsce dyskusja pasjonatów historii oraz podziękowania dla współwydawców i sponsorów książki. Wydawcami monografii są: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, Gmina Miejska w Kole oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Ma ona walor naukowy bowiem posiada recenzję wydawniczą, której autorem jest prof. dr hab. Józef Dobosz z UAM w Poznaniu. Książkę można nabyć w siedzibie kolskiego muzeum oraz biblioteki w cenie 20 zł.