Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wystawa szopek bożonarodzeniowych

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza na  wystawę szopek bożonarodzeniowych.

Najnowsza ekspozycja kolskiego muzeum prezentuje okazałe szopki krakowskie, których tradycja sięga lat sześćdziesiątych XIX w. Przybierają one formę budyneczku z dominującymi, smukłymi wieżami, ich bryła i kompozycja jest inspirowana architekturą Krakowa, a w szczególności kościoła Mariackiego, Wawelu czy Sukiennic. Charakteryzują się dużą ilością drobnych detali wymagających precyzji wykonania, a także bogatą i żywą kolorystyką.

Możemy zobaczyć także szopki ludowe – przenośne teatrzyki złożone z częściowo otwartego budyneczku i zestawu kukiełek. Nawiązywały one do wydarzeń biblijnych, ale także do swojskich, znanych chłopom realiów życia wiejskiego. Obok postaci biblijnych scenę szopek zapełniali pasterze, przedstawiciele zawodów, z którymi chłopi spotykali się na co dzień – policjanci, żołnierze, obraźnicy (wędrowni handlarze „świętymi" obrazami), druciarze (wędrowni rzemieślnicy naprawiający naczynia i wyrabiający przedmioty z drutu) i niedźwiednicy (mężczyźni dający po wsiach przedstawienia z udziałem tresowanego niedźwiedzia) dziady (żebracy), reprezentanci różnych grup i mniejszości etnicznych –  Krakowiacy, Górale, Żydzi, Cyganie, nie brakowało także postaci „nie z tego świata" – śmierci, diabła, czarownicy. Na wystawie zaprezentowano także akcesoria, którymi posługiwali się kolędnicy wędrujący od domu do domu w okresie Bożego Narodzenia i wykonujący przedstawienia związane z tymi świętami.

Wystawa pokazuje również szopki współczesne zaaranżowane za pomocą nieruchomych figurek,  które akcentują tematykę polskiego zimowego krajobrazu oraz narodzin Chrystusa. W okresie Bożego Narodzenia takie szopki możemy podziwiać w każdym kościele. Muzeum zaprasza od poniedziałku do piątku od 8 do 16, a soboty od 10 do 14. Warto przyjść z całą rodziną i zapoznać się z różnymi formami polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.