Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wystawa twórczości wielkanocnej

Wystawa twórczości wielkanocnej

Dzięki zajęciom prowadzonym w naszym muzeum dzieci z kolskich szkół podstawowych będą mogły Niedzielę Palmową świętować z własnoręcznie wykonanymi pięknymi, tradycyjnymi palmami wielkanocnymi.

Podczas trwających od trzech tygodni warsztatów Panie Teresa Brzoska i Małgorzata Kubiak pokazywały im jak z różnokolorowej bibuły i innych dostępnych materiałów można stworzyć kwiaty służące zdobieniu palm  do złudzenia przypominające żywe. Przy ich wiciu wykorzystywano także części zimozielonego bukszpanu oraz dopiero, co zakwitłych wierzbowych bazi. Najnowsza propozycja edukacyjna muzeum cieszyła się dużym zainteresowaniem. W warsztatach uczestniczyły trzy grupy uczniów. Ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza byli uczniowie klas drugich i trzecich pod opieką pań Małgorzaty Śniegockiej, Anny Machowicz i Joanny Starosty oraz mam dzieci, a ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego dziewczynki z nauczycielką plastyki panią Elżbietą Olejniczak. Dzieci jak zwykle wykazały się niesamowitym zapałem, wyobraźnią i kreatywnością ucząc się nowych umiejętności zgodnych z polską regionalną tradycją. Wykonane przez nie dzieła ubarwią i urozmaicą ozdoby Niedzieli Palmowej.

- Uważam, że bardzo ważne jest przekazywanie dzieciom i młodzieży lokalnych tradycji, a muzeum to właściwe do tego miejsce - mówi prowadząca zajęcia Teresa Brzoska. Jestem pod wrażeniem jak dzieci bardzo chętnie i sprawnie wykonywały części palm ucząc się przy tym cierpliwości i wytrwałości - podkreśla dodając, że w dzisiejszych czasach, w których sporo czasu pochłania telewizja i internet nabywanie takich umiejętności jest cenne. Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych pozwoliły dzieciom poznać i co najważniejsze polubić miejscowe tradycje, które już jakby zaczęły odchodzić w zapomnienie, a muzealne zajęcia je ożywiają i przywracają.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.