Wystawy czasowe Kolekcjonerzy w Muzeum - Kolski Bon Miejski

Kolekcjonerzy w Muzeum - Kolski Bon Miejski

Wystawa "ZWIASTUN NIEPODLEGŁOŚCI - KOLSKI BON MIEJSKI - W STULECIE EMISJI" z cyklu kolekcjonerzy w Muzeum powstała we współpracy z Panem Rafałem Marciniakiem.

Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W tym roku - 2016 - obchodzimy jubileusz stulecia wyemitowania przez Magistrat Miasta Koła banknotów lokalnych.

W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”.

Nazwisko projektanta bonów nie jest znane, a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością. Dzięki wystawie w kolskim muzeum będzie je można zobaczyć.

wystawa czasowa | czas trwania: 17 listopad 2016 - 31 stycznia 2017

wernisaż: 17 listopad 2016, czwartek, godz. 14.00