W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Nowa wystawa - „Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”

W naszym muzeum można już zobaczyć nową wystawę - „Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”.

Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie przygotowało wystawę monograficzną poświęconą twórczości jednego z najwybitniejszych twórców polskiego kina. Wystawa ukazuje jego ogromny dorobek artystyczny, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem Skórzewskim, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak „Pan Wołodyjowski”, „Potop”,„Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”.

Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z planów filmowych, przedstawiające Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej nie publikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na wystawie w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego.

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 r. w Krakowie, w rodzinie lekarzy. Dzieciństwo spędził w Gorlicach. W roku 1940 został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny. Świadectwo maturalne otrzymał w Bydgoszczy w 1950 roku. Studiował na Wydziale Reżyserii WGiK w Moskwie, który ukończył w roku 1955. Zadebiutował krótkometrażowym filmem dokumentalnym „Czy jesteś wśród nich?” (1954) zrealizowanym wspólnie z Edwardem Skórzewskim. Kolejne ich filmy, „Uwaga, chuligani" i „Dzieci oskarżają", zapoczątkowały tzw. czarną serią w polskim dokumencie. Współpraca Hoffmana i Skórzewskiego trwała do 1966 roku. Zrealizowali razem ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych i trzy pełnometrażowe filmy fabularne: „Gangsterzy i filantropi" (1962), „Prawo i pięść" (1964) i „Trzy kroki po ziemi" (1965). Samodzielnie, jako fabularzysta, Hoffman zadebiutował filmem telewizyjnym „Ojciec" (1967). Przełomowym momentem w jego karierze były ekranizacje „Pana Wołodyjowskiego" (1969) i „Potopu" (1974) Henryka Sienkiewicza. W 1975 roku drugi z tych filmów przyniósł Hoffmanowi nominację do Oscara. Przebojami kasowymi stały się filmowe adaptacje „Trędowatej" Heleny Mniszkówny (1976), którą obejrzało w kinach prawie dziesięć milionów Polaków, oraz „Znachora" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza (1982). W 1980 roku Jerzy Hoffman został kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Zodiak", który działał do roku 1997. W latach 1983-1987 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 1988 roku Hoffman zaczął starać się o ekranizację ostatniej części trylogii Sienkiewicza, „Ogniem i mieczem" Zamiar udało mu się zrealizować dopiero dziesięć lat później. Film obejrzała w kinach rekordowa w postkomunistycznej Polsce liczba widzów - ponad siedem milionów. W roku 2003 reżyser zekranizował „Starą baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego. W następnych latach realizował czterogodzinny dokument pt.: „Ukraina - narodziny narodu", który ukończył w roku 2007. Trzy lata później stanął za kamerą na planie filmu „1920. Bitwa Warszawska" To trzynasty film fabularny w jego karierze.

Nowa wystawa - „Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”
W naszym muzeum można już zobaczyć nową wystawę - „Jerzy Hoffman. Kino z
historią w tle”. Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy ze Studiem Filmowym
„Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie
filmów dokumentalnych i fabularnych powstających we współpracy z Edwardem
„Ogniem i mieczem” i „1920. Bitwa Warszawska”. Na wystawie zobaczyć można zdjęcia z
aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej
niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy będzie można obejrzeć właśnie na
Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego.
na Wydziale Reżyserii WGiK w Moskwie, który ukończył w roku 1955. Zadebiutował
krótkometrażowym filmem dokumentalnym "Czy jesteś wśród nich?” (1954) zrealizowanym
wspólnie z Edwardem Skórzewskim. Kolejne ich filmy, "Uwaga, chuligani" i "Dzieci
Skórzewskiego trwała do 1966 roku. Zrealizowali razem ponad dwadzieścia filmów
dokumentalnych i trzy pełnometrażowe filmy fabularne: "Gangsterzy i filantropi" (1962),
"Prawo i pięść" (1964) i "Trzy kroki po ziemi" (1965). Samodzielnie, jako fabularzysta,
Hoffman zadebiutował filmem telewizyjnym "Ojciec" (1967). Przełomowym momentem w
jego karierze były ekranizacje "Pana Wołodyjowskiego" (1969) i "Potopu" (1974) Henryka
Przebojami kasowymi stały się filmowe adaptacje "Trędowatej" Heleny Mniszkówny (1976),
którą obejrzało w kinach prawie dziesięć milionów Polaków, oraz "Znachora" Tadeusza
Zespołu Filmowego "Zodiak", który działał do roku 1997. W latach 1983-1987 był
o ekranizację ostatniej części trylogii Sienkiewicza, "Ogniem i mieczem". Zamiar udało mu
czterogodzinny dokument pt.: "Ukraina - narodziny narodu", który ukończył w roku 2007.
Trzy lata później stanął za kamerą na planie filmu "1920. Bitwa Warszawska". To trzynasty
film fabularny w jego karierze.