POWSTAŁY PROJEKTY WSPÓŁCZESNYCH BANKNOTÓW LOKALNYCH

Dla uczczenia jubileuszu stulecia emisji kolskich banknotów SKO działające w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole wraz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz kolskim oddziałem PKO BP zorganizowali ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na projekt współczesnego banknotu lokalnego.

Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które w zależności od zaboru określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe. W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski - twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.

Poprzez konkurs, na który napłynęło 86 prac nawiązano do faktu, iż to właśnie Koło jako pierwsze wyemitowało polskie znaki pieniężne.  Wyboru laureatów konkursu dokonała komisja konkursowa w składzie: Grzegorz Kozłowski i Andżelika Gutowska z Oddziału I PKO BP w Kole, Grażyna Trocińska z SKO Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole oraz Tomasz Nuszkiewicz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Za najlepszą uznano pracę Dawida Tomczyka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Wdowik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Chotkowie, a trzecie Wiktoria Rymar ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbiu. Komisja uznała ponadto, że na wyróżnienie zasługują prace: Karoliny Chłosty z SOSW w Kole, Natalii Zielińskiej z Zespołu Szkół w Kościelcu, Amelii Biernat ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole, Amelii Karbowskiej i Wiktorii Rossa również z kolskiej "trójki" oraz Julii Lalik z Zespołu Szkół w Kościelcu i Julii Urbańskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Chotkowie.

Najlepsza praca autorstwa Dawida Tomczyka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kole.

Po świętach wielkanocnych wszystkie projekty współczesnych banknotów lokalnych stworzone przez uczestników konkursu będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie w kolskim ratuszu, którą objął honorowym patronatem burmistrz Stanisław Maciaszek.