PÓŁKOLONIE „LATO W MUZEUM”

Jak co roku nasze muzeum stworzyło odpoczywającym w czasie wakacji dzieciom możliwość nabycia nowych umiejętności, poznania nieznanych miejsc, poszerzenia wiedzy o lokalnych tradycjach i swej małej ojczyźnie oraz zapoznania z zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku. Bezpłatne półkolonie „Lato w muzeum” upłynęły w atmosferze zabawy z nowymi przyjaciółmi idącej w parze z edukacją.

Pierwszego dnia uczestnicy półkolonii uczyli się języka migowego z Adą Brzoską oraz tworzyli wycinanki i kwiaty wraz z panią Teresą Brzoską. Nazajutrz wybrali się do Rogalina. W pałacu, dawnej siedzibie zasłużonego dla ojczyzny i Wielkopolski rodu Raczyńskich pani Katarzyna Śmiałowicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu oprowadziła ich po historycznych wnętrzach oddających klimat arystokratycznej rezydencji z bogatym wyposażeniem, które narastało od XVIII wieku do II wojny światowej. Następnie pan Piotr Wilanowski pokazał dzieciom pałacowy ogród o skomplikowanej budowie przestrzennej z kopcem widokowym i kurtynami ziemnymi, który zdobią pojedyncze akcenty roślinne i rzeźby mitologicznych bóstw. Zwiedzono także rozciągający się nad Wartą obszerny park krajobrazowy ze słynnymi tysiącletnimi rogalińskimi dębami – Lechem, Czechem i Rusem. Oprócz poznawania historii, uczestnicy muzealnych półkolonii mogli także zobaczyć ciekawostki przyrodnicze – chronionego kozioroga dębosza oraz czczoną przez Słowian roślinę kłokoczkę.

W kolejnym dniu koloniści odwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie poznali wiele nowych gatunków roślin oraz obserwowali znajdujące się tam żubry, daniele i koniki polskie. W ostatnim dniu spotkali się z panią Beatą Biskupską z kolskiego Sanepidu i młodszym aspirantem Mariuszem Rumiejowskim z kolskiej Komendy Powiatowej Policji. Rozmawiali oni z dziećmi o bezpiecznym wypoczynku i odżywianiu nad wodą, w górach i innych miejscach, w których mogą się one znaleźć podczas wakacyjnych zabaw. Dzieci otrzymały specjalnie dla nich przygotowane materiały edukacyjne oraz rozwiązywały zadania i zagadki - „Wiem jak dbać o zdrowie”. W tym dniu z panią Teresą Brzoską ozdabiały papierowe talerzyki kolorowymi wycinankami, a na zakończenie weszły na wieżę ratusza, aby przekonać się jaki z niej jest widok, czy Koło jest naprawdę okrągłym miastem oraz jak głośny jest hejnał grany w samo południe. Wchodząc na ratuszową wieżę zapoznały się także z narzędziami i sprzętem używanym kiedyś w rolnictwie dzięki wystawie dawnych maszyn rolniczych wytwarzanych w kolskiej fabryce Michała Ostrowskiego pochodzących z kolekcji pana Piotra Śniegockiego.