Ekspozycja prezentująca odkrycia dwóch sezonów wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku w Kole w sierpniu 2019 r. i we wrześniu 2020 r. przez zespół naukowców z łódzkiej Pracowni Archeologicznej „Trecento” we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przedsięwzięciem kierowali dr Tomasz Olszacki i prof. Artur Różański. Prace wspomagał wiceprzewodniczący rady kolskiego muzeum Piotr Śniegocki. Badania finansował Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wystawa przygotowana specjalnie na rocznicę lokacji dokonanej przez króla Kazimierza Wielkiego, budowniczego warowni. Ważnym elementem wystawy są insygnia władzy: korona, berło i jabłko – wypożyczone z Kowala, rodzinnego miasta monarchy oraz możliwość zapoznania się z tekstem dokumentu lokacyjnego, jaki dla Koła wydał 18 lipca 1362 r. król Kazimierz Wielki. Pozostałą część ekspozycji stanowią znaleziska. Podczas prac przy najstarszej części zamku, którą są pozostałości wieży mieszkalnej (donżonu) znajdującej się w północnej części, czyli rezydencji królewskiej, w wapiennej wylewce fundamentowej znaleziono monetę - kazimierzowski kwartnik (półgrosz) wybity w mennicy krakowskiej w latach 1367 – 1370. Bardzo rzadko spotykany i krótko emitowany. Z postacią króla na awersie i piastowskim orłem na rewersie. Z kolei podczas kolejnych prac badawczych prowadzonych w otoczeniu zamku znaleziono tysiące eksponatów, m.in. fragmenty ceramiki, w tym renesansowych kafli piecowych i zamkowych dachówek, elementów metalowych, grotów do bełtów kusz oraz okuć rycerskich pasów. Najcenniejszy jest pierścień należący do dostojnika lub króla Kazimierza Jagiellończyka, który na naszym zamku spotykał się z rycerstwem i szlachtą.

Znaleziskom archeologicznym towarzyszy bogata część ikonograficzna pokazująca jak zmieniał się zamek i jego otoczenie na przestrzeni minionych wieków oraz koski fajans okolicznościowy z wcześniejszych rocznic lokacji miasta.

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
PÓŁKOLONIE „LATO W MUZEUM”

PÓŁKOLONIE „LATO W MUZEUM”

Jak co roku nasze muzeum stworzyło odpoczywającym w czasie wakacji dzieciom możliwość nabycia nowych umiejętności, poznania nieznanych miejsc, poszerzenia wiedzy o lokalnych tradycjach i swej małej ojczyźnie oraz zapoznania z zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku. Bezpłatne półkolonie „Lato w muzeum” upłynęły w atmosferze zabawy z nowymi przyjaciółmi idącej w parze z edukacją.

Pierwszego dnia uczestnicy półkolonii uczyli się języka migowego z Adą Brzoską oraz tworzyli wycinanki i kwiaty wraz z panią Teresą Brzoską. Nazajutrz wybrali się do Rogalina. W pałacu, dawnej siedzibie zasłużonego dla ojczyzny i Wielkopolski rodu Raczyńskich pani Katarzyna Śmiałowicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu oprowadziła ich po historycznych wnętrzach oddających klimat arystokratycznej rezydencji z bogatym wyposażeniem, które narastało od XVIII wieku do II wojny światowej. Następnie pan Piotr Wilanowski pokazał dzieciom pałacowy ogród o skomplikowanej budowie przestrzennej z kopcem widokowym i kurtynami ziemnymi, który zdobią pojedyncze akcenty roślinne i rzeźby mitologicznych bóstw. Zwiedzono także rozciągający się nad Wartą obszerny park krajobrazowy ze słynnymi tysiącletnimi rogalińskimi dębami – Lechem, Czechem i Rusem. Oprócz poznawania historii, uczestnicy muzealnych półkolonii mogli także zobaczyć ciekawostki przyrodnicze – chronionego kozioroga dębosza oraz czczoną przez Słowian roślinę kłokoczkę.

W kolejnym dniu koloniści odwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie poznali wiele nowych gatunków roślin oraz obserwowali znajdujące się tam żubry, daniele i koniki polskie. W ostatnim dniu spotkali się z panią Beatą Biskupską z kolskiego Sanepidu i młodszym aspirantem Mariuszem Rumiejowskim z kolskiej Komendy Powiatowej Policji. Rozmawiali oni z dziećmi o bezpiecznym wypoczynku i odżywianiu nad wodą, w górach i innych miejscach, w których mogą się one znaleźć podczas wakacyjnych zabaw. Dzieci otrzymały specjalnie dla nich przygotowane materiały edukacyjne oraz rozwiązywały zadania i zagadki - „Wiem jak dbać o zdrowie”. W tym dniu z panią Teresą Brzoską ozdabiały papierowe talerzyki kolorowymi wycinankami, a na zakończenie weszły na wieżę ratusza, aby przekonać się jaki z niej jest widok, czy Koło jest naprawdę okrągłym miastem oraz jak głośny jest hejnał grany w samo południe. Wchodząc na ratuszową wieżę zapoznały się także z narzędziami i sprzętem używanym kiedyś w rolnictwie dzięki wystawie dawnych maszyn rolniczych wytwarzanych w kolskiej fabryce Michała Ostrowskiego pochodzących z kolekcji pana Piotra Śniegockiego.

 

 

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2022

Template by Joomla Themes & Copywriter.