W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

PÓŁKOLONIE „LATO W MUZEUM”

Jak co roku nasze muzeum stworzyło odpoczywającym w czasie wakacji dzieciom możliwość nabycia nowych umiejętności, poznania nieznanych miejsc, poszerzenia wiedzy o lokalnych tradycjach i swej małej ojczyźnie oraz zapoznania z zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku. Bezpłatne półkolonie „Lato w muzeum” upłynęły w atmosferze zabawy z nowymi przyjaciółmi idącej w parze z edukacją.

Pierwszego dnia uczestnicy półkolonii uczyli się języka migowego z Adą Brzoską oraz tworzyli wycinanki i kwiaty wraz z panią Teresą Brzoską. Nazajutrz wybrali się do Rogalina. W pałacu, dawnej siedzibie zasłużonego dla ojczyzny i Wielkopolski rodu Raczyńskich pani Katarzyna Śmiałowicz z Muzeum Narodowego w Poznaniu oprowadziła ich po historycznych wnętrzach oddających klimat arystokratycznej rezydencji z bogatym wyposażeniem, które narastało od XVIII wieku do II wojny światowej. Następnie pan Piotr Wilanowski pokazał dzieciom pałacowy ogród o skomplikowanej budowie przestrzennej z kopcem widokowym i kurtynami ziemnymi, który zdobią pojedyncze akcenty roślinne i rzeźby mitologicznych bóstw. Zwiedzono także rozciągający się nad Wartą obszerny park krajobrazowy ze słynnymi tysiącletnimi rogalińskimi dębami – Lechem, Czechem i Rusem. Oprócz poznawania historii, uczestnicy muzealnych półkolonii mogli także zobaczyć ciekawostki przyrodnicze – chronionego kozioroga dębosza oraz czczoną przez Słowian roślinę kłokoczkę.

W kolejnym dniu koloniści odwiedzili Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, gdzie poznali wiele nowych gatunków roślin oraz obserwowali znajdujące się tam żubry, daniele i koniki polskie. W ostatnim dniu spotkali się z panią Beatą Biskupską z kolskiego Sanepidu i młodszym aspirantem Mariuszem Rumiejowskim z kolskiej Komendy Powiatowej Policji. Rozmawiali oni z dziećmi o bezpiecznym wypoczynku i odżywianiu nad wodą, w górach i innych miejscach, w których mogą się one znaleźć podczas wakacyjnych zabaw. Dzieci otrzymały specjalnie dla nich przygotowane materiały edukacyjne oraz rozwiązywały zadania i zagadki - „Wiem jak dbać o zdrowie”. W tym dniu z panią Teresą Brzoską ozdabiały papierowe talerzyki kolorowymi wycinankami, a na zakończenie weszły na wieżę ratusza, aby przekonać się jaki z niej jest widok, czy Koło jest naprawdę okrągłym miastem oraz jak głośny jest hejnał grany w samo południe. Wchodząc na ratuszową wieżę zapoznały się także z narzędziami i sprzętem używanym kiedyś w rolnictwie dzięki wystawie dawnych maszyn rolniczych wytwarzanych w kolskiej fabryce Michała Ostrowskiego pochodzących z kolekcji pana Piotra Śniegockiego.