W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

"MAMY NIEPODLEGŁĄ!" Z NASZYM MUZEUM

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości oraz trwającego Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza do udziału w akcji społecznej "Mamy Niepodległą!". Polega ona na radosnym świętowaniu rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

- "Zachęcamy do wspólnego świętowania. Każdy kto zgłosi się do muzeum dostanie okolicznościową kartkę pocztową z Marszałkiem Piłsudskim i życzeniami z okazji dnia niepodległości. Będzie to naprawdę oryginalna pamiątka" - mówi dyrektor kolskiego muzeum Tomasz Nuszkiewicz. Zgłoszenia są przyjmowane do 9 listopada na skrzynkę: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dzięki akcji, w której uczestniczy nasze muzeum utrwalana i wzmacniana jest w powszechnej świadomości data 11  listopada jako dnia obchodów święta narodowego, poprzez promowanie radosnej i atrakcyjnej formy obchodzenia święta niepodległości oraz afirmacja działań społecznych, które uruchamiają pozytywną energię społeczną. "Mamy Niepodległą!" ma także wpływ na pielęgnowanie tożsamości oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w społecznościach lokalnych.