W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

ZAPRASZAMY NA PÓŁKOLONIE ZIMOWE "FERIE W MUZEUM"

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza dzieci uczęszczające do szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło do udziału w półkoloniach zimowych organizowanych przez muzeum w dniach od 20 do 23 lutego. W zajęciach mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych w wieku od 8 do 13 lat. "Ferie w Muzeum" to zajęcia m.in. warsztaty artystyczne prowadzone przez Panią Teresę Brzoską oraz ciekawe wycieczki. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Zgłoszeń można dokonywać do dnia 15 lutego osobiście, telefonicznie (63 27-21-559), pocztą elektroniczną ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) lub drogą pocztową (decyduje data wpływu listu do muzeum). Decyduje kolejność zgłoszeń. Ilość miejsc: 15. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko dziecka, imiona i nazwiska rodziców/opiekunów, telefon kontaktowy do rodziców/opiekunów, PESEL dziecka, adres zameldowania dziecka i nazwę szkoły do której uczęszcza.

UWAGA: W przypadku zgłoszenia nie zawierającego wszystkich danych, zgłoszenie takie nie będzie brane pod uwagę do czasu jego uzupełnienia.

Organizator nie zapewnia posiłków.

Najpóźniej do 15 lutego należy dostarczyć dokładnie wypełnioną kartę kwalifikacyjną (do pobrania tutaj lub odbioru w siedzibie muzeum, ul. M. Kajki 44) oraz pisemną zgodę rodziców/opiekunów (do pobrania tutaj lub w siedzibie muzeum, ul. M. Kajki 44).

UWAGA: W sytuacji, gdy karta kwalifikacyjna nie będzie wypełniona w całości dziecko również nie weźmie udziału w półkoloniach.