Dzieje miasta związane są z osobami je zamieszkującymi.
Czasami związani są oni z miastem od chwili urodzenia, czasami to los sprowadza ich w dane miejsce, część tych osób pozostawia ślad w historii danego miejsca poprzez swoje działania. Tak, też było w przypadku 5 osób - Władysława Klimaszewskiego, Michała  Ostrowskiego, Władysława Krzyckiego, Stefana Grabowskiego i Michała Beksiaka, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili funkcję Burmistrza i wpływali na miasto oraz jego mieszkańców.

W kuchni mojej babci - nowa wystawa w siedzibie muzeum

W kuchni mojej babci - wystawa przedmiotów codziennego użytku wyprodukowanych w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 -1962 w Muzeum Technik Ceramicznych od 9 lipca do 1 września 2018 r.

W wakacje zapraszamy do kuchni naszych babć. Od poniedziałku 9 lipca w siedzibie muzeum przy ul. Kajki 44 można zobaczyć ekspozycję zaaranżowaną przez Piotra Śniegockiego, która nosi tytuł - "W kuchni mojej babci". Wystawa ta prezentuje przedmioty codziennego użytku wyprodukowane w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 - 1962. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w środę 11 lipca o godz. 14. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września.

Podczas wernisażu autor wystawy Piotr Śniegocki zdradził, że część prezentowanej kolekcji to pamiątki rodzinne po dziadkach i rodzicach, a cześć to efekt ponad 15 lat poszukiwań i gromadzenia wyrobów Kolskiej Fabryki Fajansu.

Prezentowane wyroby: "to 17 lat produkcji kolskiego zakładu i ja twierdzę, że ten okres, tak jak nieco późniejszy, stanowią najlepsze czasy dla naszej fabryki. Każda malarka mogła się wtedy realizować i każdy wyrób włożyć kunszt i serce. Później, od roku 1974, była to masowa produkcja, w której każdy wyrób był identyczny. Tu natomiast możemy zaobserwować przedmioty z tym samym motywem, ale zauważymy, że różnią się one od siebie – mówił Piotr Śniegocki. – To były przedmioty codziennego użytku, które się niszczyły, tłukły, które się opatrzyły, bo w każdym domu były. Ale w pewnym momencie zniknęły…"

Te codzienne, a teraz niecodzienne przedmioty pozwalają na przeniesienie się na chwilę do kuchni babć, prababć i zobaczenia małego fragmentu ich życia poprzez przedmioty jakie gościły na stołach codziennie i od święta.