Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
W kuchni mojej babci - nowa wystawa w siedzibie muzeum

W kuchni mojej babci - nowa wystawa w siedzibie muzeum

W kuchni mojej babci - wystawa przedmiotów codziennego użytku wyprodukowanych w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 -1962 w Muzeum Technik Ceramicznych od 9 lipca do 1 września 2018 r.

W wakacje zapraszamy do kuchni naszych babć. Od poniedziałku 9 lipca w siedzibie muzeum przy ul. Kajki 44 można zobaczyć ekspozycję zaaranżowaną przez Piotra Śniegockiego, która nosi tytuł - "W kuchni mojej babci". Wystawa ta prezentuje przedmioty codziennego użytku wyprodukowane w kolskiej fabryce fajansu w latach 1945 - 1962. Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy w środę 11 lipca o godz. 14. Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września.

Podczas wernisażu autor wystawy Piotr Śniegocki zdradził, że część prezentowanej kolekcji to pamiątki rodzinne po dziadkach i rodzicach, a cześć to efekt ponad 15 lat poszukiwań i gromadzenia wyrobów Kolskiej Fabryki Fajansu.

Prezentowane wyroby: "to 17 lat produkcji kolskiego zakładu i ja twierdzę, że ten okres, tak jak nieco późniejszy, stanowią najlepsze czasy dla naszej fabryki. Każda malarka mogła się wtedy realizować i każdy wyrób włożyć kunszt i serce. Później, od roku 1974, była to masowa produkcja, w której każdy wyrób był identyczny. Tu natomiast możemy zaobserwować przedmioty z tym samym motywem, ale zauważymy, że różnią się one od siebie – mówił Piotr Śniegocki. – To były przedmioty codziennego użytku, które się niszczyły, tłukły, które się opatrzyły, bo w każdym domu były. Ale w pewnym momencie zniknęły…"

Te codzienne, a teraz niecodzienne przedmioty pozwalają na przeniesienie się na chwilę do kuchni babć, prababć i zobaczenia małego fragmentu ich życia poprzez przedmioty jakie gościły na stołach codziennie i od święta.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.