Wystawy czasowe Barwa i broń.

Barwa i broń.

Broń i barwa. Militaria od X do XX wieku.

Barwa i broń - Militaria od X do XX wieku. Z prywatnych zbiorów Adama i Małgorzaty Urbaniaków z Poznania. Kolekcja zaprezentowana na wystawie, to ciekawe zbiory sięgające czasów średniowiecza przez XVII i XVIII wiek, powstania narodowe, I wojnę światową, do II wojny światowej.

Na ekspozycji zobaczymy zbroje rycerską, broń drzewcową, miecze, kordy i szable. Do najciekawszych obiektów zaliczyć można hełm z X wieku i zbiór średniowiecznych ostróg. Wśród licznej prezentowanej muszkietów i pistoletów prochowych zarówno z zamkiem skałkowym, jak i kapiszonowym można odnaleźć pistolet z zbrojowni w Tower.

Broń i oręż znajdujące się na wystawie pamiętają polskie zrywy niepodległościowe, jak Powstanie Listopadowe, wojny napoleońskie, czy Powstanie Styczniowe. Dodatkowo można zobaczyć stanowisko artyleryjskie z lufami armatnimi oraz kulami 3 funtowymi. Szczególnie atrakcyjny jest zbiór broni białej, obejmujący szable od XVII do XX w, w tym szable polskie z okresu międzywojennego.

Osobna cześć ekspozycji skupia się na okresie II wojny światowej i prezentują uzbrojenie, fragmenty ekwipunku i umundurowanie armii, w których walczyli Polacy.

Serdecznie zapraszamy we wtorek 25 września o godz. 17.30 na wernisaż wystawy.