Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
4 Wielkopolski Festiwal Fotografii - Koło

4 Wielkopolski Festiwal Fotografii - Koło

4 Wielkopolski Festiwal Fotografii - kalendarium wydarzeń w Kole

To już czwarta edycja festiwalu fotografii, a druga w której udział bierze Muzeum.

Poprzez obecność w kilkudziesięciu miejscach w regionie Festiwal skutecznie realizuje cel popularyzowania fotografii jako kluczowego elementu współczesnej kultury wizualnej, zachęcając i inspirując do działania kolejne osoby. W ramach tegorocznej edycji wspólnie z Kolskim Klubem Fotograficznym "FAKT" organizujemy: Przegląd portfolio oraz wystawę fotografii Tadeusza Cypriana.

Wystawa Fotografie - Tadeusz Cyprian

Prezentowane na wystawie fotografie autorstw profesora Tadeusza Cypriana pochodzą z zbiorów Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Muzeum Sztuki w Łodzi. Wybrane przez kuratora Adama Sobotę nie tylko przeniosą nas na początek XX wieku, ale zabiorą w podróż zarówno po Europie jaki i historii fotografii. Ekspozycja uzupełniona zostało o pamiątki związane z profesorem udostępnione przez Izabelę Malińską i Janusza Nowackiego oraz publikacje udostępnione przez Janusza Nowackiego, Adama Wilka, KKF FAKT i Olgę Głowacką. Wystawę można oglądać w siedzibie Muzeum do 15 listopada 2018 r., a w dniu 30 października o godz. 11.00 po wystawie oprowadzać będzie sam kurator - Adam Sobota.

Więcej o wystawie

Przegląd portfolio

Przegląd Portfolio ma charakter otwarty. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych, szczególnie studentów szkół artystycznych oraz fotografów. Forma prezentacji swoich prac w trakcie przeglądu portfolio jest dowolna. Zdjęcia mogą być w formie w odbitek, albumu, książki, bądź na cyfrowych nośnikach.

Recenzenci:

Marek Lapis
mieszka w koziegłowach koło poznania. zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią uliczną. poprzez fotograficzny twórczy dokument spełnia się, dając widzowi artystyczną dokumentacje i obraz życia, pracy oraz pasji i aktywności społecznej mieszkańców poznania i wielkopolski nie tylko w blasku reflektorów, ale także w codziennym życiu. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów fotograficznych również tych organizowanych przez WBPiCAK w poznaniu (Moja Wielkopolska, Wielkopolska Press Photo). prowadzi bogatą działalność edukacyjną jako wykładowca warsztatów fotograficznych i zajęć promujących fotografię reportażową, ale także jako instruktor w warsztatach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. jest pomysłodawcą i twórcą autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. prowadzi własną agencję fotograficzną ARTMEDIA (PRESSPHOTO) oraz współpracuje z polską agencją fotografów FORUM. publikuje w większości polskich czasopism oraz tygodników opiniotwórczych oraz w przegląd portfoliomediach zagranicznych. Fotografia - jak sam mówi - jest dla niego po pierwsze pasją, a po drugie profesją.

www.facebook.com/marek.lapis

Mariusz Baran
z zawodu nauczyciel informatyk, szkoleniowiec, wykładowca fotografii reklamowej. organizator warsztatów, wystaw i konkursów fotografii dla młodzieży i dorosłych. juror konkursów fotograficznych podczas rzeszowskich dni kultury szkolnej. Od 2008 r. związany z Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym.

www.mbfotografia.pl

To nie wszystkie wydarzenia organizowane w Kole w ramach festiwalu, na terenie Koła oprócz wystawy w naszej siedzibie prezentowane są jeszcze trzy wystawy. Dwie z nich to wystawy autorskie członków kolskiego klubu - "Szkocja w kratę" autorstwa Patryka Andre prezentowaną w podziemiach Ratusza i "To był rok..." autorstwa Olgi Bejm prezentowana w Galerii Restauracji Biały Fortepian, a trzecia obejmuje zdjęcia autorstwa Tadeusza Cypriana z okresu I wojny światowej prezentowana w Miejskim Domu Kultury w Kole. Dodatkowo zorganizowana została konferencja popularno-naukowo poświęcona patronowi klubu w dniu 30 października o godz. 12.00 w MDK w Kole.

4 Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki

Wydarzenia festiwalowe obejmujące wystawy i sesję popularno-naukowa zorganizowano dzięki współpracy z Władysławem Nielipińskim z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Robertem Andre oraz Olgą Głowacką, którzy koordynują wydarzenia w Kole, jak i wsparciu partnerów: Andre Abrasive Articles, Izomer, Wood-Mizer Industries, PRDM, Presilo, jaki i współfinansowaniu z 1% podatku dochodowego przekazanego KKF FAKT oraz współfinansowaniu zadania publicznego "Kolskie wystawy fotograficzne w ramach 4 Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki" przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.