W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Ferie w Muzeum

Ferie w Muzeum - Zima 2019

Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zaprasza najmłodszych mieszkańców naszego miasta do spędzenia zbliżających się ferii zimowych na zajęciach muzealnych.

"Ferie w Muzeum" to warsztaty artystyczne tworzenia ozdób z masy solnej oraz ciekawe wycieczki do Muzeum Mydła w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku połączone ze zwiedzaniem i zajęciami m. in. ze zrobienia własnego mydełka czy malowania talerzy w fajansowe, kwieciste wzory.

Będą się one odbywały  w dniach 21 i 22 stycznia oraz 24 i 25 stycznia 2019 r.

Zajęcia zaczynamy o godz. 9.00.

Mogą w nich wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 13 lat uczęszczające do szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Do 15 stycznia czekamy na zgłoszenia pod numerem telefonu: 63 27 21 559 lub mailowo Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko dziecka, imiona i nazwiska rodziców/opiekunów, telefon kontaktowy do rodziców/opiekunów, PESEL dziecka, adres zameldowania dziecka i nazwę szkoły do której uczęszcza.

Serdecznie zapraszamy!

Dokumenty do pobrania: karta (word / pdf); zgoda (word / pdf); rodo (word / pdf).