W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

NOWE UMIEJĘTNOŚCI PODCZAS FERII

Ferie w Muzeum - Zima 2019

Muzeum Technik Ceramicznych stworzyło odpoczywającym w czasie ferii zimowych dzieciom uczęszczającym do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło możliwość nabycia nowych umiejętności oraz zapoznania z zasadami bezpiecznego i odpowiedzialnego wypoczynku.

Pierwszy dzień półkolonii "Ferie w muzeum" upłynął w atmosferze zabawy idącej w parze z edukacją. Podczas spotkania z mł. asp. Mariuszem Rumiejowskim z kolskiej komendy powiatowej policji zostały poinformowane o tym jak bez stwarzania zagrożenia dla siebie i kolegów korzystać z uroków zimy podczas jazdy na łyżwach po lodzie czy kuligu sankami na śniegu. Natomiast Pani Danuta Jóźwiak przeprowadziła dla dzieci warsztaty artystyczne tworzenia ozdób i pamiątek z masy solnej. Powstały ciekawe koszyczki z kwiatami oraz zawieszki w kształcie końskiej głowy mogące być prezentami dla najbliższych.