Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
CIRCLE OF LIFE nowa wystawa w Kolskim Muzeum

CIRCLE OF LIFE nowa wystawa w Kolskim Muzeum

Aleksandra Kujawska to doktorantka Katedry Szkła ASP we Wrocławiu. Jej prace powstają z inspiracji i potrzeby kontynuowania pracy wielkich mistrzów, realizowane są w tych samych hutach, ale o nowoczesnym designie. Żyje zgodnie z filozofią Eko, a jej elementy zawiera w swojej twórczości. Chce, aby jej projekty niosły ze sobą przesłanie i spełniały funkcje społeczne jak prezentowany na wystawie "Glass Garden".

Na wystawie można zobaczyć prace prowadzące nas drogą rozwoju artystycznego autorki - szkła designerskie, witraże, rzeźby instalacje.  Przedmioty ze szkła wykonywane metoda hutniczą formowane ręcznie bez użycia formy lub z jej małą pomocą, ręcznie szlifowane i polerowane, łączące w sobie kilka gatunków szkła.

Aleksandra Kujawska - Glass Garden

Wśród prezentowanych przedmiotów szczególna uwagę należy zwrócić na: Glass Garden, które zostały zaprezentowane we wrześniu 2015 roku na wystawie polskiego designu Polski Stół na EXPO w Mediolanie. Glass Garden to odpowiedź na tęsknotę miejskiego człowieka za kontaktem z naturą. To zjawisko wykorzystywania przestrzeni miejskiej i domowej w mieście do uprawiania kwiatów, ziół, warzyw.Wykonane w hucie na gorąco, z piszczeli, bez konieczności użycia formy. Proste w wykonaniu i użyciu. Glass Garden został doceniony przez środowisko artystyczne w Polsce i przyjęty do kolekcji polskiego szkła Muzeum Karkonoskiego.

Aleksandra Kujawska - Ice Queen

Kolejnym obiektem, a właściwie kolekcją jest praca dyplomowa "Ice Quenn" (2011/2012), powstała w Pracowni Szkła Użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka obecnego Dziekana Wydziału Ceramiki i Szkła. Zadanie postawione przed studentami obejmowało zaprojektowanie zestawu użytkowego. Autorka postanowiła zaprojektować zestaw do kulturalnego picia wódki. Jako inspiracja została wybrana marka Finlandia, która była mecenasem jej dyplomu. Powstałe zestawy karafki, kieliszki, szklanki, nawiązywały formą do lodowca, lodu z którego produkowana jest wódka Finlandia. Również ta kolekcja została przyjęta do stałej kolekcji Polskiego Szkła - Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Więcej o Wystawie CIRCLE OF LIFEwystawa czasowa | czas trwania: 1 października - 31 października 2019

Autor: Aleksandra Kujawska

Patroni:

We wrześniu 2015 Glass Garden zostały zaprezentowane na wystawie polskiego designu Polski Stół na EXPO w Mediolanie. Glass Garden to odpowiedź na tęsknotę miejskiego człowieka za kontaktem z naturą. To zjawisko wykorzystywania przestrzeni miejskiej i domowej w mieście do uprawiania kwiatów, ziół, warzyw. Szklarenki oprócz korzyści estetycznych dostarczają wiele satysfakcji z uprawy. Ogród: jego poszczególne elementy, ilość i wielkość szklarenek dostosowana indywidualnie do potrzeb miejskiego farmera. Wykonane w hucie na gorąco, z piszczeli, bez konieczności użycia formy. Proste w wykonaniu i użyciu. Glass Garden został doceniony przez środowisko artystyczne w Polsce i przyjęty do kolekcji polskiego szkła Muzeum Karkonoskiego.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.