W samym sercu Paryża, na wyspie św. Ludwika, na brzegu Sekwany mieści się założona w 1838 r. Biblioteka Polska. Jej twórcy, emigranci po powstaniu listopadowym 1830 r. skupieni w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tym m.in. Adam książę Czartoryski, Karol Sienkiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz pragnęli stworzyć bibliotekę gromadzącą polskie piśmiennictwo narodowe, ośrodek intelektualny dla emigrantów oraz archiwum dokumentujące życie polskiej emigracji na francuskiej ziemi. Z czasem biblioteka zaczęła gromadzić także obiekty muzealne, dziś zebrane w Muzeum Adama Mickiewicza oraz Saloniku Fryderyka Chopina, jak również obrazy i rzeźby autorstwa Polaków tworzących w Paryżu. Wystawa opowiada o tym wyjątkowym miejscu, które w okresie zaborów i po II wojnie światowej przed długie lata było prawdziwą „wyspą wolności”.

Archiwum wystawa Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej. Ze zbiorów ks. Pawła Śmigla

Chrystus Frasobliwy jako fenomen w sztuce polskiej. Ze zbiorów ks. Pawła Śmigla

Z końcem XVI stulecia anonimowy autor skreślił te słowa:

"A gdy Go już na owo miejsce wprowadzili,
tamże Go na kamieniu onym posadzili.
Siedział, podjąwszy rękę, na on krzyż patrzając,
który mu zgotowali, a łzy wylewając."

Chrystus Frasobliwy należy do najcenniejszych osiągnięć polskiej plastyki ludowej. Samotny, cierpiący i zamyślony wyniszczony Chrystus, w sposób wyjątkowy, na stałe, wrósł w tradycję polskiej sztuki i zakorzenił się w rodzimym krajobrazie, stając się, tym samym, symbolem polskiej religijności. Ma także swoje miejsce w tekstach modlitw i w poezji ludowej, w legendach i przysłowiach.

Główną ideą wystawy jest przedstawienie pasyjnej postaci Chrystusa Frasobliwego i bogactwo form plastycznych. Nie jest nadużyciem stwierdzenie, że jest to pierwsza tego typu wystawa w Polsce. Jest to wystawa monotematyczna. Składają się na nią formy rzeźbiarskie, ale nie tylko, dopełnieniem jest metaloplastyka, obrazy olejne, pastele, akwarele, grafika komputerowa. Liczną grupę stanowią ryciny: drzeworyty, linoryty, suchoryty, exlibrisy. Na tle tych prac bardzo ciekawie prezentują się makatki ścienne oraz prace wycinankarek. Wart podkreślić, że są to pierwsze tego typu prace o tematyce Chrystusa Frasobliwego, nigdzie dotąd nie eksponowane. Szczególne miejsce na wystawie zajmuje Droga Krzyżowa (olej na dykcie) wybitnego malarza ludowego, zwanego Nikiforem z Pławanic. Do klasycznej Drogi Krzyżowej czternastu stacji artysta, specjalnie na tę wystawę, namalował scenę Chrystus Frasobliwy, czyli odpoczynek. Jest to nawiązanie do rozważań pasyjnych sprzed XVII wieku.

Dla wielu osób może być to, po raz pierwszy, okazja, aby zidentyfikować Frasobliwego z Jego właściwym miejscem na Drodze Krzyżowej.

Na wystawie eksponowane są prace z wszystkich środowisk w Polsce. Są to prace artystów profesjonalnych i nieprofesjonalnych. Wśród nich są m.in.: Krzysztof Okoń, Stanisław Kwaśny, Bolesław Ściga, Roman Śledź, Józef Wrona, Stanisław Suska, Jerzy Zbrożek, Piotr i Zdzisław Staszak, Zdzisław Słonina, Antoni Kamiński, Tadeusz Kacalak, Józef Stańczyk, Stanisław Szymczyk, Jan Wasiak, Kazimiera Balcerzak, Maria Ciechańska, Wiesława Bogdańska, Apolonia Nowak, Wiesława Kaczyńska, Tomasz Olszewski, Grzegorz Chudy, Wacław Kordek, Grzegorz Dudała, Danuta Staszewska, Antoni Toborowicz, Witold Chomicz, Wojciech Marchlewski, Włodzimierz Ostoja – Lniski, Stanisław Wyrtel, Maria Dudek, Maria Walczak – Stasiowska, Zofia Kaliszuk, Agata Jakończuk, Jarosław Rodak, Elżbieta Klimczak, Władysława Prucnal, Józef Pastuszkiewicz i wielu, wielu innych… .

Na wystawie prezentowanych jest prawie 400 eksponatów!

Ks. Paweł Śmigiel

wystawa czasowa | 10 luty - 15 kwietnia 2020

wernisaż: 3 marca 2020 / wtorek, godz. 17.