Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Archiwum wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

 

Zatrudniano też profesjonalnych artystów takich jak Helena Teodorowicz, absolwentka ASP w Krakowie, która w latach 60-tych wprowadziła zdobienie szkliwieniem ociekającym. Na początku lat 70-tych, głównym projektantem zostaje Helena Majewska. Podczas pracy w zakładzie przeszła wszystkie szczeble zawodowe. Tworzyła kompozycje kwiatowe, które z czasem zapełniały cały wyrób. To ona wprowadziła większą ilość kolorów, które sama przygotowywała. Kolejną artystką zdobywającą umiejętności poparte talentem była Teresa Bąkowska. Nie tylko malarka, projektantka, ale i nauczyciel przekazujący swoją wiedzę adeptkom tego trudnego zawodu. Jej ulubionymi kolorami, były brąz i pomarańcz. To właśnie one charakteryzują jej autorskie prace.

Malarki z kolskiego zakładu uczestniczyły w corocznych konkursach- biennale, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia, co było powodem, że w trzeciej edycji dyrekcja Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej podzieliła konkurs na oba zakłady.

W kolskim zakładzie nie tylko kobiety prezentowały wysoki poziom artystyczny. Malowali też mężczyźni, których talent w osobie Kazimierza Wieczorkiewicza prezentujemy na wystawie towarzyszącej.

Aby zobaczyć w pełni gamę ich prac, zapraszamy do naszej siedziby na wystawę autorstwa Piotra Śniegockiego zatytułowaną „Pasja i Talent”- artystyczny charakter fajansu.

 


Wystawa: 11 październik 2021 - 28 lutego 2022

Lokalizacja: Siedziba muzeum - ul. M. Kajki 44

Autor i kurator wystawy: Piotr Śniegocki - Fajans i majolika Koło

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.