Archiwum wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Wystawa Pasja i Talent - artystyczny charakter fajansu

Tegoroczna wystawa poświęcona jest trzem nieżyjącym już malarkom, które z biegiem lat tworzyły wzory kolskiego fajansu.

Ceramika dekoracyjna, bo takim był fajans, opierał się głównie na wzorach ludowych. Dlatego też w powojennej fabryce zatrudniano twórców ludowych, którzy nie tylko projektowali, wykonywali własne prace, ale i uczyli młodzież technik zdobienia wyrobów. Zdobione w ten sposób wyroby są niepowtarzalne.

Zatrudniano też profesjonalnych artystów takich jak Helena Teodorowicz, absolwentka ASP w Krakowie, która w latach 60-tych wprowadziła zdobienie szkliwieniem ociekającym. Na początku lat 70-tych, głównym projektantem zostaje Helena Majewska. Podczas pracy w zakładzie przeszła wszystkie szczeble zawodowe. Tworzyła kompozycje kwiatowe, które z czasem zapełniały cały wyrób. To ona wprowadziła większą ilość kolorów, które sama przygotowywała. Kolejną artystką zdobywającą umiejętności poparte talentem była Teresa Bąkowska. Nie tylko malarka, projektantka, ale i nauczyciel przekazujący swoją wiedzę adeptkom tego trudnego zawodu. Jej ulubionymi kolorami, były brąz i pomarańcz. To właśnie one charakteryzują jej autorskie prace.

Malarki z kolskiego zakładu uczestniczyły w corocznych konkursach- biennale, zdobywając główne nagrody i wyróżnienia, co było powodem, że w trzeciej edycji dyrekcja Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej podzieliła konkurs na oba zakłady.

W kolskim zakładzie nie tylko kobiety prezentowały wysoki poziom artystyczny. Malowali też mężczyźni, których talent w osobie Kazimierza Wieczorkiewicza prezentujemy na wystawie towarzyszącej.

Aby zobaczyć w pełni gamę ich prac, zapraszamy do naszej siedziby na wystawę autorstwa Piotra Śniegockiego zatytułowaną „Pasja i Talent”- artystyczny charakter fajansu.

Wystawa: 11 październik 2021 - 28 lutego 2022

Lokalizacja: Siedziba muzeum - ul. M. Kajki 44