Dawne fotografie artystyczne utrwalone na kruchym papierze przyciągają uwagę dzisiejszego odbiorcy, posługującego się przecież już cyfrowymi nośnikami. Co powoduje, że pomimo upływu ponad stu lat obrazy te nadal pozostają czymś więcej niż tylko odbiciem minionej rzeczywistości? Dlaczego tak jest możemy się przekonać na wystawie prezentującej dwór w Krzykosach uwieczniony na fotografiach Zygmunta Grudzińskiego. Ekspozycja jest czynna w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych od 20 października 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Kuratorem wystawy jest Robert Andre.

Więcej …

Samorządowa Instytucja Kultury
Miasta Koło

Jesteś tutaj:
Wystawy czasowe Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r.

Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r.

Wystawa Armia Krajowa 14 lutego 1942

Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, zapraszamy na wystawę Instytutu Pamięci Narodowej - „Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r."

Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). W czasie II Wojny Światowej AK była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. AK była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Również w Kole działała placówka Armii Krajowej.

Na ekspozycji przedstawione są podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem Armii Krajowej. Na planszach wystawy ukazane są m. in. wysiłek polskiej młodzieży harcerskiej, propaganda i wywiad organizacji, udział kobiet w działalności podziemnej. Działalność sabotażowa i dywersyjna, akcje zbrojne. Przedstawiona jest również działalność niektórych ważniejszych zgrupowań tj. Zgrupowanie AK „Ponury” –„Nurt”, 5 Wileńska Brygada AK , akcja „Burza” na kresach oraz Powstanie Warszawskie.

Wystawa będzie czynna od 14 lutego do 31 marca w siedzibie muzeum przy ul. Kajki 44.
Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie terminu zwiedzania tel. 572 641 432 lub 63 272 15 59, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Copyright © Muzeum Technik Ceramicznych w Kole 2024

Template by Joomla Themes & Copywriter.