Dzieje miasta związane są z osobami je zamieszkującymi.
Czasami związani są oni z miastem od chwili urodzenia, czasami to los sprowadza ich w dane miejsce, część tych osób pozostawia ślad w historii danego miejsca poprzez swoje działania. Tak, też było w przypadku 5 osób - Władysława Klimaszewskiego, Michała  Ostrowskiego, Władysława Krzyckiego, Stefana Grabowskiego i Michała Beksiaka, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego pełnili funkcję Burmistrza i wpływali na miasto oraz jego mieszkańców.

Wystawy czasowe Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r.

Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r.

Wystawa Armia Krajowa 14 lutego 1942

Z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej, zapraszamy na wystawę Instytutu Pamięci Narodowej - „Armia Krajowa”. 14 lutego 1942 r."

Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). W czasie II Wojny Światowej AK była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady. AK była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Również w Kole działała placówka Armii Krajowej.

Na ekspozycji przedstawione są podstawowe zagadnienia związane z powstaniem i rozwojem Armii Krajowej. Na planszach wystawy ukazane są m. in. wysiłek polskiej młodzieży harcerskiej, propaganda i wywiad organizacji, udział kobiet w działalności podziemnej. Działalność sabotażowa i dywersyjna, akcje zbrojne. Przedstawiona jest również działalność niektórych ważniejszych zgrupowań tj. Zgrupowanie AK „Ponury” –„Nurt”, 5 Wileńska Brygada AK , akcja „Burza” na kresach oraz Powstanie Warszawskie.

Wystawa będzie czynna od 14 lutego do 31 marca w siedzibie muzeum przy ul. Kajki 44.
Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie terminu zwiedzania tel. 572 641 432 lub 63 272 15 59, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.