Wystawy czasowe START - wystawa poświęcona wybitnym polskim sportowcom

START - wystawa poświęcona wybitnym polskim sportowcom

Wystawa "Start" o najwybitniejszych polskich sportowcach. Starty naszych reprezentantów w międzynarodowych zawodach zawsze budzą zainteresowanie nie tylko miłośników sportu. Żadne z wydarzeń sportowychnie może jednak równać się z igrzyskami olimpijskimi. Do największego święta światowego sportu wielu przygotowuje się przez całe życie, a olimpijskie medale są symbolami osiągnięcia wyżyn sportowych umiejętności. W historii sportowych zmagań, obfitujących w nieprzewidziane zwroty oraz budzących silne emocje kibiców, medale nie są jednak najważniejsze. Najważniejszy jest udział w igrzyskach i szlachetne współzawodnictwo czyli start.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Start” prezentującej wspaniałych polskich sportowców ostatnich stu lat. Ekspozycja pomyślana została jako materiał popularnonaukowy opowiadający o ciekawych faktach i wybitnych postaciach związanych z historią polskiego sportu. Przybliża sylwetki wybitnych polskich olimpijczyków, paraolimpijczyków i trenerów, którzy dostarczali nam licznych wzruszeń i powodów do dumy. Przedstawia m.in. dyskobolkę Halinę Konopacką, biegacza Janusza Kusocińskiego, szybkobiegaczkę Irenę Szewińską, kolarza Ryszarda Szurkowskiego, trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej Kazimierza Górskiego, skoczków narciarskich Adama Małysza i Kamila Stocha, pływaczkę Otylię Jędrzejczak, kulomiota Tomasza Majewskiego oraz młociarkę Anitę Włodarczyk. Wśród zaprezentowanych na wystawie 33 wybitnych postaci z olimpijskiej historii sportu, które wpisały się na stałe w serca polskich kibiców możemy również poznać Honorową Obywatelkę Miasta Koła Marię Kwaśniewską – Maleszewską, medalistkę olimpijską w rzucie oszczepem.

Wystawie towarzyszy także ekspozycja medali i nagród sportowych. Dzięki niej możemy w symboliczny sposób poczuć emocje towarzyszące wydarzeniom sportowym oraz uczcić naszych reprezentantów, którym zawdzięczamy wiele uniesień i powodów do dumy.

Wystawa jest czynna w siedzibie muzeum w Kole przy ul. Kajki 44 do 15 kwietnia.