Wystawy czasowe Magiczny Lechistan - wystawa malarstwa Dariusza Kalety

Magiczny Lechistan - wystawa malarstwa Dariusza Kalety

"Magiczny Lechistan" to wystawa składająca się z dwudziestu dwu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych.

Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy. Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie, do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we współczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej - w sztuce - nowe ideowe i estetyczne wartości. Prezentacja wystawy w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przygotowana została we współpracy z bydgoską Agencją Zegart.

"Tam hen, gdzie niebo spotyka się z ziemią, za owym magicznym horyzontem, leży mój Magiczny Lechistan. Kraina wojowników i mitologicznych hybryd. Tam szczęk oręża i ryk bestii, krwawą rosą opada na puklerze zbrojnych. Skrzydła husarii orają niebo, a błysk światła, w lunecie snajpera Gromu, pokazuje wykrzywioną twarz orka. Wszystko już było i wszystko wydarzyć się może. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się w ... TU i TERAZ - na płótnie. Dawni i obecni wojownicy walczą ramię w ramię ze Złem - wypełzającym z ich dusz i mroku podświadomości zbiorowej. Tam, w Magicznym Lechistanie, jest i miejsce dla Ciebie widzu, więc bądź gotów!" - mówi Dariusz Kaleta (Dariuss)

Dariusz Kaleta (Dariuss) to znakomity współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy. Inicjator i kurator przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W swojej twórczości - charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim - wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta.

Obrazom towarzyszą militaria z kolekcji Pana Adama Urbaniaka.

Organizator wystawy - Agencja ZEGART